var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ISPARTA BELEDİYESİ ÖĞRENCİLERİ NEDEN ÖNEMSEMİYOR?

Google verilerine göre Süleyman

Google verilerine göre Süleyman Demirel Üniversitesi’nde 82 bin 711, öğrenci Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde ise 30 bin 367 öğrenci öğrenim görmektedir. Isparta’da üniversite eğitimi alan toplam 113 bin 78 öğrenci bulunmaktadır.

Bu verileri neden sizler ile paylaştığımı sorguladığınızın farkındayım. Sosyal medyada gezinirken Kırşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu bir paylaşım dikkatimi çekti. Paylaşımda öğrencilerin ikametgahlarını Kırşehir’e alarak 24 Mart yerel seçiminde üniversite öğrencilerinin Kırşehir’de oy kullanması hedeflenmektedir.

 

Kırşehir’de eğitim gören üniversiteli sayısı 22 bin 340’dır. 10 biniş ücret karşılığında 400 binişlik hak tanınması neredeyse bedava ulaşım hizmeti sağlamaktadır. 400 biniş hakkı olan bir öğrenci gidiş-geliş 200 defa ulaşım imkanı kazanacaktır.

Isparta’da ise gidiş-geliş 200 defa üniversiteye ulaşım sağlayan bir öğrenci 4.000 tl ulaşım parasını kendi cebinden ödeyecektir. Türkiye’de birçok belediye üniversite öğrencileri için kampanyalarını sürdürürken Isparta Belediyesi neden üniversite öğrencilerini önemsemiyor?

Anlaşıldığı üzere 24 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçimlerde Isparta Belediyesi öğrencilerin oyunu önemsemiyor. Belki de 113 bin öğrencinin Isparta’da oy kullanmasını dezavantaj olarak görüyor.

2019 yerel seçimlerinde Isparta’da 164 bin 209 seçmenin bulunduğunu düşünecek olursak 113 bin öğrencinin yerel seçimlerde Isparta’da oy kullanmasının belediyenin kaderini belirleyeceği aşikardır.

Öğrenci arkadaşlar ile görüşerek saha araştırması yaptığım zaman tespit ettiğim temel sorunlar;

  • Ulaşım pahalılığı ve bu pahalılıkla birlikte yolcuların şehir içi otobüslerde kapı ağzına kadar dolu vaziyette ulaşım sağlaması,
  • Yemek fiyatlarının asgari ücrete göre makul olması ancak 1.250 TL öğrenci burs/kredisine nazaran bir hayli fazla olması,
  • Öğrencilerin zaman geçirebileceği sosyokültürel aktivitelerin bir hayli düşük olması,
  • Konaklama masraflarının istikrarsız seviyede yükselmesi vs.

İşte bu gibi nedenler doğrultusunda farklı şehirlerden gelen bir çok öğrenci şehrin imkanları ve öğrenciye verilen değerden hoşnutsuz vaziyettedir.

Belediyenin Isparta’yı tercih edilebilir şehir haline getirebilmesi için yapması gerekenler;

  • Ulaşımda öğrenci belgesini sunan ve ikametgahı Isparta’da bulunan öğrencilere ücretsiz biniş hakkı tanıması,
  • Öğrencinin yemek masraflarını düşürmek amacıyla bir çok ilde bulunan “Öğrenci Lokantasını” Isparta’da hayata geçirmek,
  • Sosyokültürel aktiviteleri artırmak için Belediyeye bağlı ya da yarı özel işletmelerin faaliyete geçirilmesi,
  • Konaklama sıkıntısı için KYK’da kalmak istemeyen öğrenciler için “Belediye Öğrenci Evlerini” hayata geçirerek makul fiyatlar doğrultusunda öğrencilere sunulması vs.

 

Sorunlar ve çözümler belli tek yapılması gereken yetkililerin öğrencilerin sesine kulak vermesidir. “Ben öğrenciler için herhangi bir çalışma yürütmeyeyim nasıl olsa ikametgahlarını buraya almıyorlar seçimde de beni etkilemiyor.” Yaklaşımından bir an evvel uzaklaşılması gerekiyor.

Unutulmamalı ki belediyeler 5 yılda bir seçilmek için değil halka hizmet için vardır!