var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

112 Acil Servisi Gereksiz Yere Meşgul Etmenin Cezası Ne Kadar?

Isparta’da 112 Acil Çağrı Merkezi, 2024 yılının ilk 6 ayında 100 bin 350 kez gereksiz meşgul edildi.

Isparta'da 112 Acil Çağrı

Isparta’da 112 Acil Çağrı Merkezi, 2024 yılının ilk 6 ayında 100 bin 350 kez gereksiz meşgul edildi.
Isparta’da ilk 6 ayda 112’ye gelen 153 bin 257 aramanın, 100 bin 350’si ‘Vakaya Dönüşmeyen Çağrı’ olarak kayıtlara geçti.
112 Acil Çağrı Merkezi çalışanları vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması noktasında önemli bir köprü rolü üstleniyor. Ancak bunu hala anlayamayan vatandaşlar var ki sayıları da çok fazla.
112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İsmail Ünal 2024 yılında vakaya dönüşmeyen çağrı oranının yüzde 65,48 olduğunu söyledi.

112 müdürü Ünal, 112 çağrı merkezi olarak AFAD, Emniyet, İtfaiye, Jandarma, Orman ve sağlık alanında çağrılar aldıklarını belirtti.
Vatandaşlara çağrıda bulunan il müdürü Ünal “Vatandaşlar çağrı merkezini aradıklarında sakin olmaları gerekiyor, çünkü bizim için adres, konum ve olayın niteliği çok önemli. Örneğin bir trafik kazası olduğunda mümkünse araçta sıkışan birilerinin olup olmadığı kaç yaralı olduğu gibi kısa net bilgiler verildiği takdirde bizlerde vatandaşlara en kısa zamanda ulaşmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Çağrıyı aldıktan sonra ortalama 5 dakika gibi bir sürede olay yerine vardıklarını söyleyen Ünal “ Vatandaşlarımız gereksiz çağrıda bulunmaları bizlere zor duruma sokuyor çünkü bizi ne kadar süre meşgul ederlerse vatandaşın bekleme süresi daha da uzamış oluyor. Örneğin kalp krizi geçiren bir hastaya geç ulaşırsak risk o kadar büyüyor” dedi.

İl müdürü İsmail Ünal 112 çağrı merkezinde 130 personelle 7 gün 24 saat hizmet verdiklerini söyledi.

Vatandaşlara çağrıda bulunan il müdürü Ünal “ Bir olayla karşılaştıkları zaman bizi mutlaka arasınlar, ‘başka biri nasıl olsa arar ben aramayayım’ demesinler. İstatistiklerimiz ne kadar çok olsa da önemli olan vatandaşa hizmet.

İlk 6 ayda 5 kişi ceza yedi
İl müdürü Ünal 2024 yılında gereksiz yere çağrı merkezini arayan 5 vatandaşa toplam 9 bin 535 lira tutarında cezai işlem yapıldığını söyledi.