Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hayat Isparta’da Pahalı

Isparta Otobüs Fiyatları Konya’dan

Isparta Otobüs Fiyatları Konya’dan Yüksek Çıktı .. Bugün yaptığımız bir araştırmaya göre, Isparta’da otobüse binen vatandaşlar, Konya’dakilerden daha fazla ücret ödüyor. Konya’da öğrenci otobüs bileti 4 TL, tam bilet ise 8,5 TL iken, Isparta’da öğrenci otobüs bileti 10 TL, tam bilet ise 15 TL. Ayrıca, Konya’da Konyakart’a sahip olan vatandaşlar, aylık 560 TL, öğrenciler ise 220 TL abone ücreti ödeyerek, otobüslere sınırsız binebiliyor. Bu da, Konya’da bir öğrencinin günde 2 defa otobüse binmesi halinde, otobüs ücretinin 3,5 TL’ye denk geldiği anlamına geliyor. Peki Isparta’da Gülkent Kart’a sahip olan bir öğrenci aylık ne kadar ödemesi gerekiyor? Yaptığımız hesaplamalara göre bir öğrenci Gülkent Kartına aylık  600 TL yüklemesi gerekiyor ve sınırsız binme gibi bir ayrıcalığa da sahip olmuyor.

Konyakart’a sahip olmayan bir kişi otobüse bindiği zaman tam ücret fiyatı olarak 8.5 TL öderken , Isparta’da 15 TL ödemek zorunda kalıyor.

Aldığımız bu bilgi doğrultusunda  hayatı pahalı yaşadığımızı bir kez daha görmüş oluyoruz.  Komşu ilimiz olan Konya’da  aylık 220 TL ödeyen bir öğrenci istediği kadar otobüse binebilirken , Isparta’da okuyan bir öğrencinin böyle bir ayrıcalığı ne yazık ki bulunmuyor.

Isparta’da otobüs fiyatlarının yüksek olmasının sebepleri arasında, otobüs sayısının azlığı, yakıt maliyetleri ve vergiler gösteriliyor3. Isparta’da otobüs fiyatlarının düşürülmesi için, seçim vaatleri arasında, yeni otobüs hatları açılması, otobüs sayısının artırılması, abonelik sisteminin getirilmesi ve indirimli bilet uygulamasının yaygınlaştırılması gibi öneriler yer alsa da bu vaatlerin yerine getirildiğini henüz görmedik.