Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan Şimşek Açıkladı “Emeklilere Neden Zam Yapılmadı?”

Maliye ve Maliye Bakanı

Maliye ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, seçim öncesinde emeklilerin maaşlarına neden zam yapılmadığı sorusuna şu yanıtı verdiği bildirildi: “Bunun için Türkiye’nin yurt dışından yüzde 50’nin üzerinde faizle kredi alması gerekecek.”

31 Mart’ta yapılan yerel yönetim seçimleri AK Parti’ye büyük kayıplar yaşattı. 2019 yerel seçimlerinde Türkiye’nin oylarının yüzde 44,33’ünü alan AK Parti’nin toplam oy payı, 2024 seçimlerinde yüzde 35,48’e geriledi.
Seçim sonrası yaşanan bu yenilgide asgari emekli maaşı 10 bin lirada tutuldu; Dolayısıyla AK Parti’den ciddi anlamda hoşnutsuz olan emekli seçmen profilinin ortaya çıkarılmasının etkili olduğu ileri sürüldü.
Seçim sonuçlarının değerlendirildiği AK Parti MYK’da da konu gündeme geldi ve Ekonomi Başkanı Mehmet Şimşek’e emeklilere neden maaş zammı yapılmadığı soruldu.

Mehmet Şimşek yapılmayan zam hakkında “‘Bunu yapmak için (emekliye zam) Türkiye’nin yurtdışından yüzde 50’den fazla faizle borçlanması gerekecekti. Böyle yaparsak gelecek nesilleri ipotek altına alacaktık. Buna izin veremezdik’ açıklamalarında bulundu.