var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Balık Tüketiminin Arttırılması İçin Devlet Politikasına İhtiyaç Var

Isparta İç Su Ürünleri

Isparta İç Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Aydemir, Türkiye’de balık tüketiminin yeteri seviyede olmadığını belirterek, “Maalesef Avrupa’nın 4’de biri, dünya ortalamasının ise 3’de biri kadar balık tüketiyoruz.” dedi. Aydemir balık tüketiminin Türkiye’de yaygınlaştırılması için devlet politikalarına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Isparta’nın balık üretiminde önemli bir yere sahih olduğunu vurgulayan Isparta İç Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Aydemir, “Isparta olarak balık üretiminde önemli bir üretim kapasitesine sahibiz. Yılda yaklaşık 4 bin 500 ton balık üretimimiz söz konusu. Ancak bu arz-talebe göre 3 bin ton seviyelerine kadar düşebiliyor. imizde 80 balık üretim tesisi ve 50’ye yakın üyemizle gerek barajlarda ve göletlerde gerekse de çiftliklerimizde üretim yapıyoruz. 100 milyon alabalık yumurtası kapasitesine sahibiz. Bu anlamda da diğer illere sevkiyat yapabilecek seviyedeyiz.
TÜRKİYE’YE ÖRNEK PROJE GELİŞTİRİLDİ
Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği olarak Kasımlar Barajında Kafeste Alabalık Tesisi kuruyoruz. Burada yıllık 600 ton alabalık üretmeyi hedefliyoruz. İznini aldık, kurulum aşaması devam ediyor. Bu projeyi diğer illerdeki birliklerimiz de uygulamak istiyor ancak Genel Müdürlük ilk olarak Isparta’daki projeyi görmek istiyor. İnşallah Türkiye’ye örnek bir tesisi ilimize kazandırmış olacağız.” şeklinde konuştu.
BALIK TÜKETİMİNDE ORTALAMANIN ÇOK ALTINDAYIZ
Türkiye, AB ülkeleri içinde balık üretiminde ilk sırada bulunurken, tüketimde ise en son sıralarda yer alıyor.

Ülkemizde kişi başı balık tüketimi yaklaşık 6-8 kilogramlarda yer alıyor. Balık tüketimini artırmak için devlet politikasına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Başkan Aydemir, “Türkiye alabalık üretiminde Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük ülkesi konumunda. Fakat ülkemizde ne yazık ki yeterince balık tüketilmiyor. Türkiye’de kişi başına yılda ortalama 6-8 kilo balık tüketilirken bu oran Avrupa’da 25-26 kilo arasında. Yani Avrupalılar bizlerden 4 kat daha fazla deniz ürünü tüketiyor. Japonya’da ise bu oran 80 kilograma kadar çıkıyor. Balık insan vücudu için olmazsa olmaz proteinleri bulunduran bir besin. Zaten yararlı olmasa gelişmiş ülkelerde bu kadar tüketim olmaz. Gelişmiş ülkeler neden bu kadar çok balık tüketiyor? diye kendimize bir sormamız gerekiyor.” dedi.