var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bayram Sonrası Çifte Zam Geliyor

Bayram dönüşünde akaryakıt fiyatlarına zam geliyor. Yarın gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre başına benzinde 1 lira 64 kuruş, motorinde ise 1 lira 63 kuruş artış bekleniyor

Bayram dönüşünde akaryakıt fiyatlarına

Bayram dönüşünde akaryakıt fiyatlarına zam geliyor. Yarın gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre başına benzinde 1 lira 64 kuruş, motorinde ise 1 lira 63 kuruş artış bekleniyor. Geçen hafta motorine yapılan 1 lira 35 kuruşluk zammın ardından, temmuz ayı başında yeni bir zam daha yapılacak.

2023 yılında alınan bir kararla akaryakıtta maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları 5 TL artırılmış ve bu tutarlar 6 ayda bir üretici fiyat endeksi (ÜFE) artış oranında güncellenmeye başlanmıştı. 2024 yılının ilk beş ayında ÜFE aylık ortalama yüzde 3,35 arttı. Eğer haziran ayında da artış devam ederse, 6 aylık ÜFE artış oranı yüzde 21,82 olacak.

Bu oranda bir ÜFE artışı yaşanırsa, maktu ÖTV tutarı benzinde 2,06 TL, motorinde ise 1,93 TL artacak. Geçen sene yüzde 20’ye çıkarılan KDV de eklenince, vergi artışı benzinde 2,47 TL, motorinde ise 2,32 TL olacak. Şu an maktu ÖTV tutarları bir litre benzinde 9,45 TL, bir litre motorinde ise 8,86 TL seviyesinde bulunuyor.