var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BELEDİYE BAŞKANI BAŞDEĞİRMEN; 
”EĞİRDİR GÖLÜNÜN EKOSİSTEMİNİ BOZMADIK”

Isparta Belediye Başkanı Şükrü

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında Eğirdir Gölü ile ilgili önemli açıklamalardan bahsetti. 

Başkan Başdeğirmen, Eğirdir Gölü’nde 5 Milyar metreküp suyun her yıl buharlaştığını, sıcaklık arttıkça bu oranın da yükseldiğini söyledi. Göldeki suyun azalmasının doğa olayı olduğunu ve daha önce de bu durumun yaşandığını belirten Başkan Başdeğirmen; “Eğirdir Gölü’ndeki şu anki durum bir doğa olayı, doğada meydana gelebilecek farklı olaylar yıllar sonra tekrar meydana geldi. Daha öncesinde Eğirdir ile ada arasında yol yoktu. Adaya tekneler ile ulaşım sağlanıyordu. Bundan yaklaşık 40 sene önce sular çekildi. Hiç su kalmadı ve Eğirdir ile ada arasına yol yapıldı. Bu bir döngüdür. Eğirdir Gölü’nün şu anki kapasitesi 5 Milyar metreküp, hava sıcaklığı 35 derecenin altında olduğu zaman yılda 500 milyon metreküp buharlaşma oluyor. Bu da gölün yüzde 10’una tekamül ediyor. Sıcaklık 35 derecenin üzerine çıkarsa buharlaşma yüzde 11-12’ye çıkıyor. Bu sene 40 dereceleri gördük ve buharlaşma iyice arttı” şeklinde konuştu.

150 MİLYON METREKÜP SU BAHÇELER İÇİN KULLANILIYOR”

Eğirdir Gölü’nde her yıl 150 Milyon metreküp suyun, bahçe sulamaları için kullanıldığını ifade eden Başkan Başdeğirmen, vatandaşların yüzde 70’inin damla sulamaya geçtiğini söyledi.

Önceki yıllarda vahşi sulamanın çok daha yaygın olduğunu ve şu an sadece yüzde 30’luk kısmın vahşi, sulama yaptığını belirten Başdeğirmen; “150 Milyon metreküp su bahçe sulamalarında kullanılıyor. Daha öncesinde bu oran 400 Milyon metreküptü, vahşi sulama git gide azalıyor. Hemen hemen yüzde 70 damla sulamaya geçildi. Kalan yüzde 30’luk kısımda vahşi sulama devam ediyor, eğer onlar da damla sulamaya geçerse bahçe sulama için kullanılan su, 100 Milyon metreküpe kadar düşecek” dedi.

ISPARTA, İÇME SUYUNUN 13 MİLYON METREKÜPÜNÜ EĞİRDİR’DEN ALIYOR

Başdeğirmen, Isparta Halkının tükettiği suyun 13 Milyon metre küpünü Eğirdir Gölü’nden karşılandığını söyledi.

500 Milyon buharlaşma olan gölde, Isparta Halkının sadece 13 Milyon metreküp su kullandığını belirten Başdeğirmen, “Bu denizde bir bardak su almak gibi bir şey” diyerek şu şekilde konuştu; “Isparta Halkının tükettiği su 23 Milyon metreküp, bunun 13 milyon metre küpünü Eğirdir Gölü’nden alıyoruz. Bazen insanlar Isparta Belediyesi’ni yargılıyorlar; “Isparta Belediyesi Eğirdir’den su aldığı için su azalıyor” gibi söylemler oluyor. 500 Milyon metreküp buharlaşma olan bir gölde, 13 Milyon metreküpte Isparta içme suyu kullanıyor. Bu denizde bir bardak su almak gibi bir şey demektir” dedi.

GÖLÜN EKOSİSTEMİNİ BOZMADIK”

Başkan Başdeğirmen, Eğirdir Gölü’ndeki buharlaşmanın önlenmesi için daha önce araştırma yaptıklarını söyledi. Bulunan çözümün, gölün ekosistemine zarar vereceği için uygulanmadığını ifade eden Başdeğirmen; “Gölün üzerindeki buharlaşmayı önlemek için ne yapabiliriz?” dedik, dediler ki; “Balon yapabiliriz, gölün üzerine balonları dolduracağız, güneşi kesecek” dediler. Bu konuyu araştırdık, daha önce deneyen olmuş ve gölün ekosistemi bozulmuş. Göldeki balıklar ölmüş, hayat bitmiş. Şimdi tek taraflı bir şey düşünemeyiz. Allah öyle güzel bir dünya yaratmış ki bize, bu ekolojiyi bozduğumuz zaman zarar görürüz. Bunun örnekleri tarihte daha önce karşımıza çıktı” şeklinde konuştu.