var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bir Ailenin Özel Gereksinimli Çocuğa Yolculuğu: Isparta’da Koruyucu Aile Olma Serüveni

Isparta’da yaşayan 2 çocuk

Isparta’da yaşayan 2 çocuk ailesi 8 yıl önce koruyucu ailesi oldukları özel gereksinimli çocuğu hayata hazırlıyorlar.

Isparta’da yaşayan baba İsa Ulusan ve eşi Şerife Ulusan 8 yıl önce koruyucu ailesi oldukları özel gereksinimli çocuklarının eğitimleri için ellerinden gelen desteği veriyor.

PTT’den emekli olan İsa Ulusan ve ev hanımı olan Şerife Ulusan ailesi 2 biyolojik çocuğuyla birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “koruyucu aile” hizmeti sayesinde yeniden çocuk büyütebilecekleri düşüncesiyle harekete geçti.

Isparta Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvuran ve gerekli koşulları yerine getiren Ulusan çifti, 13 yaşında bir çocuğun koruyucu ailesi oldu.

Anne Şerife Ulusan, gazetecilere yaptığı açıklamada koruyucu ailesi oldukları çocuğun varlığının evlerine ayrı bir mutluluk getirdiğini söyledi.

İlerleyen süreçte tekrar koruyucu aile olmak istediklerini dile getiren Ulusan “ Koruyucu aile olma kararını eşimle birlikte aldık. Ancak, bu konuda daha baskın olan bendim çünkü çocukluğumdan beri devlet koruması altında olan bir çocuğa aile ortamı sunmak istiyordum. Eşim de çocukluğunu çocuk esirgeme kurumunda geçirdiği için bu kararı birlikte verdik. Bir süre bekledik ve sonunda bir çocuğun koruyucu ailesi olduk, çocuklarımız okulu bitirdikten sonra tekrar bir çocuğun koruyucu ailesi olmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Özel gereksinimi bulunan oğullarının el becerilerine yatkın olduğunu belirten Ulusan “ Oğlumuz önce özel eğitime, sonra devlet okuluna gitmeye başladı. Kendini toparlamaya çalıştı, sonra elektriğe ve tadilat işlerine meraklı olduğunu öğrendik. Son iki senedir elektrikle uğraşıyor. Evde tamir işlerine bakıyor. Oğlumuz mucit olmak istiyor ve biz de elimizden gelen desteği vererek ona yardımcı olmaya çalışıyoruz” ifade etti.

Ailecek birlikte zaman geçirmeyi çok sevdiklerini söyleyen Anne Ulusan “Oğlumuza sevgimizi gösteriyoruz ve ailecek ablalarıyla birlikte zaman geçiriyoruz. Bir çocuğun aile sevgisine ihtiyaç duyduğunu düşünüyoruz ve sıcak bir yuva ile sevgi vermenin önemini vurguluyoruz” dedi.

6 yıl çocuk esirgeme kurumunda kaldığını belirten İsa Ulusan, bir çocuğa aile olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Baba Ulusan 8 yıldır oğluyla özdeşleştiğini belirterek “Çevremdeki insanların hepsi de tanıyor ve biz de kendisinden çok memnunuz. Güzel anlarımız oluyor ve halen iyi bir şekilde devam ediyoruz.

Küçük bir aileyiz ama bir çocuğa daha aile ortamı sağlayarak toplumsal sorumluluğumuzu da yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Herkesi bu anlamda koruyucu aile olmaya davet ediyoruz” dedi.