var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğirdir Gölümüzü Koruyucu Tedbirleri Bir An Önce Alınmalı

Isparta Ticaret ve Sanayi

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, 22 Mart Dünya Su Gününde Eğirdir Gölünün önemine değindi, acil eylem planının bir an evvel uygulanması gerektiğini söyledi.
22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, Isparta’nın tatlı su kaynaklarına vurgu yaptı. Eğirdir Gölü başta olmak üzere tatlı su kaynaklarının korunması ve geleceğe aktarılması gerektiğini ifade eden Çelik, yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: ‘Bütün canlılar için en önemli servet olan su, tüm zamanlarda hayatımızın bir parçası olmuş, insanlar su kaynaklarına yakın bölgelere yerleşerek, su etrafında büyük medeniyetler kurmuşlardır.
Dünya nüfusunun hızlı artışı, tarım alanında sulama, küresel ısınmanın olumsuz etkileri, sanayileşme gibi nedenler göz önüne alındığında, su kaynaklarının önemi giderek artmaktadır. Gelecek yıllarda özellikle büyük kentlerde, su ihtiyacının giderek artması beklenmektedir. İlerleyen zaman içerisinde gelişmekte olan ülkelerde gıda ürünlerinin yetiştirilmesinde daha fazla suya ihtiyaç duyulacaktır. Bu gerçekler doğrultusunda sahip olduğumuz su kaynaklarının kıymetini bilerek, kaynaklarımızı doğru kullanmalı, iyi değerlendirmeli ve kirletmemeliyiz.
Ülkemizin yedi renkli gölü olarak bilinen Eğirdir Gölümüz maalesef son yıllarda kirlilik ve kuraklık nedeniyle ciddi boyutlarda su kaybı yaşıyor. Kış ve ilkbahar mevsiminde de beklenen yağışların gelmemesi, göldeki durumu daha da kritik hale getirdi. İlimizin içme suyu ve tarımsal üretiminde hayati önem taşıyan Eğirdir Gölümüzü koruyucu tedbirleri bir an evvel hayata geçirmeliyiz. Yine kentimizin tüm tatlı su kaynaklarına aynı hassasiyetle yaklaşmalıyız. Eğirdir Gölünün bitmesi demek Isparta’da hem yaşamın hem de ekonominin bitmesi demektir. Gelecek nesillere yaşayabilecekleri bir dünya bırakabilmenin en önemli şartı yaşadığımız çevreyi ve doğal kaynaklarımızı korumaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Su Günü’nü kutluyor, tüm vatandaşlarımıza sağlık ve mutluluklar diliyorum.” dedi.