var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim İş Başkanı Baki Tok’tan Milli Eğitim Politikalarına Sert Eleştiri

Eğitim İş Sendikası üyeleri Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak düzenledikleri kitlesel basın açıklamasına Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e tasdikname, Milli Eğitim Müdürü Erhan Baydur’a ise karne verdi.

Eğitim İş Sendikası üyeleri

Eğitim İş Başkanı Baki Tok, bugün Milli Eğitim İl Müdürlüğü önünde düzenlenen basın açıklamasında, Türkiye’deki eğitim sistemine yönelik sert eleştirilerde bulundu. Tok, iktidarın eğitim sistemini sistematik olarak gericileştirdiğini, piyasacılaştırdığını ve niteliksizleştirdiğini belirterek, “milli” eğitim sisteminin temelinin yok edilmesine tepki gösterdi.

“Eğitim Parçalanıyor”

Tok, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ve Anayasa Mahkemesi’nden dönen Öğretmenlik Meslek Kanunu taslaklarını eleştirerek, bu taslakların laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşma, Atatürk ve Cumhuriyeti yok sayma ve öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırma tehlikeleri taşıdığını ifade etti. Tok, “Bu taslaklar, eğitimin belkemiğine yerleştirildi. Bilimsel derslerin geriletildiği, dini derslerin arttığı bu müfredat, sorgulamayan nesiller yaratma çabasıdır,” dedi.

“Eğitim, Partinin İdeallerini Gerçekleştirme Yeri Değil”

Baki Tok, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e seslenerek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın parti başkanının seçimlerde taahhüt ettiği idealleri gerçekleştirme yeri olmadığını vurguladı. Tok, “Oturduğunuz koltuk, Cumhuriyet’le hesaplaşma yeri değil,” diyerek, eğitim sisteminin Atatürk’ün ilke ve devrimleri çerçevesinde, bilimsel gerçeklere dayalı olmasını savundu.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Taslağına Tepki

Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağını da eleştiren Tok, bu taslağın öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırdığını ve öğretmenlerin diplomasını geçersiz kıldığını belirtti. Tok, “ÖMK yani Öğretmene mobbing kanunu! Öğretmenin adı var, fikri yok, değeri yok! Üniversite diploması artık yok hükmünde!” dedi.

“Siyasi İktidarlar Devletin Sahibi Değildir”

Tok, iktidarın devlete alınacak memurları belirleme ve yükselme süreçlerinde yetkiyi elinde bulundurmak istemesine karşı çıktı. Bu girişimi anayasaya aykırı ve devletin temellerine zarar veren bir adım olarak nitelendirdi.

“Laiklik ve Bilimsel Eğitimden Taviz Vermemeliyiz”

Baki Tok, eğitim sisteminin laik ve bilimsel temellerden uzaklaştırılmasına karşı sessiz kalınmaması gerektiğini belirtti. Tok, “Atatürk’ün izinden yürümeye, Cumhuriyet değerlerini korumaya devam edelim!” diyerek konuşmasını sonlandırdı.