var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Elektronik Kelepçeyle İzleniyorlar

İçişleri Bakanlığı, aile içi

İçişleri Bakanlığı, aile içi ve kadına karşı şiddeti önlemek amacıyla 670 kişiye elektronik kelepçe taktı. Şiddete uğrayan kadınlar tarafından sıkça kullanılan KADES uygulamasına 1 milyon bildirim geldi.

2021 yılında İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi bünyesinde “6284 sayılı Aile ve Kadın Şiddetinin Önlenmesi Kanunu” çerçevesinde “Elektronik İzleme Merkezi” oluşturuldu. Elektronik kelepçe uygulamasıyla yükümlüler, polis ve jandarma tarafından 7/24 izleniyor. Halihazırda 670 yükümlü elektronik kelepçeyle takip ediliyor.

Yükümlüler mağdura yaklaştıklarında merkeze gelen uyarı üzerine en yakındaki ekip mağdurun olduğu yere gönderiliyor.

EGM Asayiş Daire Başkanlığı Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şube Müdürü Sibel Özdemir, kadına karşı şiddetin sürekli hale geldiği ve önlenemediği vakalarda daha sert önlemler alındığını söyledi.

Bu önlemlerden biri de, şiddet eğilimli ya da potansiyeli olan kişiye mağdura yaklaşmaması için “elektronik kelepçe” takılması yöntemidir. Özdemir, elektronik kelepçe sayesinde şiddet failinin mağdura yaklaştığında erken uyarı sisteminin devreye girdiğini ve şiddetin önlendiğini belirtti.

EGM) Asayiş Daire Başkanlığı Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şube Müdürü Sibel Özdemir, “Bugüne kadar 4 bin 500 vaka elektronik kelepçeyle izlendi. Şu an merkezimizde aktif olarak takip edilen vaka sayısı ise 670. Ekipler 7 gün 24 saat yükümlünün mağdura yaklaşmaması için canlı takibini yapıyor. Yükümlünün, mağdura yaklaşmaya çalışması, yasak bölge olarak ifade edilen mahkeme kararında belirtilen mesafeyi aşması ya da elektronik kelepçeyi ayak bileğinden çıkarması durumunda sisteme anında ihlal düşüyor. Eş zamanlı müdahale sürecini başlatıyoruz. Olay hangi ilde yaşanıyorsa o ilin kolluk birimlerini ikaz ediyoruz. Mağdurun kendisini güvene almasını sağlamak için bilgilendiriyoruz. Yükümlüyü uyararak bulunduğu bölgeden uzaklaşması için ikaz ediyoruz.” İfadelerinde bulundu.