var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

En Fazla İhracat Hindistan’a Gerçekleşti

Isparta Ticaret ve Sanayi

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, Şubat ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre Şubat ayında Isparta’nın ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,21 düşüşle 26 milyon dolar olurken, Ocak-Şubat döneminde ise 55 milyon 609 bin dolar olarak gerçekleşti.
ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Dış ticareti geliştirmek için yapılan çalışmalara da değinen Başkan Çelik, Teknoloji Transfer Ofisi ve İhracatı Destekleme Ofisinin ihracata yönelik firmalara ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiğini ifade etti.
En fazla ihraç edilen ürünler hakkında bilgi veren Başkan Çelik, “Isparta’dan Şubat ayında en fazla ihracatı yapılan ürünlerin başında 7 milyon 309 bin dolar ile yaş meyve ve sebze, 5 milyon 522 bin dolar ile de Madencilik Ürünleri yer alıyor. Bu sektörlerimizi; 2 milyon 658 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 2 milyon 420 bin dolarla mobilya, kağıt ve orman ürünleri, 1 milyon 989 bin dolarla halı sektörü, 1 milyon 508 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 1 milyon 200 bin dolarla tekstil ve hammaddeleri takip etti.” dedi.
EN FAZLA İHRACAT HİNDİSTAN’A GERÇEKLEŞTİ
En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkeyi de açıklayan Başkan Çelik, “Şubat ayında Hindistan’a 5 milyon 942 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirdik. Amerika Birleşik Devletlerine 3 milyon 565 bin dolar, Fransa’ya 1 milyon 532 bin dolar, Çin’e 1 milyon 371 bin dolar, İspanya’ya ise 1 milyon 340 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. 5 ülkeye toplam ihracat rakamımız 13 milyon 752 bin dolar oldu.” diye konuştu.