var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

FAHRETTİN KOCA; ”TÜRKİYE, KÜRESEL PROPAGANDANIN
UYGULAMA SAHASI OLMAYACAK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün Eris varyantı hakkında yaptığı açıklamada, aşılama çağrılarına tepki gösterdi. Koca, “Geldiğimiz noktada bir propaganda yürütülüyor. Toplu aşılama propagandası” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yakın takibe aldığı Eris varyantının şu an için Türkiye’de endişe verecek bir durum oluşturmadığını söyledi. Koca, Eris varyantına karşı yapılan aşılama çağrılarını “propaganda” olarak niteleyerek “Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz” dedi. Sağlık Bakanı’nın “Türkiye, küresel propagandanın uygulama sahası olmayacak” sözleri dikkat çekti.

Koca, virüsün etkisinin azaldığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Ancak geldiğimiz noktada bir propaganda yürütülüyor. Toplu aşılama propagandası. Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz. Biz gerekli olduğunda gerekeni yaptık. Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil. Açıkça söylüyorum: Covid-19 için mevcut kişisel tedbirler dışında yeni bir tedbir asla söz konusu değil.

Türkiye, küresel propagandanın uygulama sahası olmayacak.”

‘KONULAR SAPTIRILIYOR’

Bakan Koca’nın X hesabından yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

“ERİS varyantı niçin toplumsal gündem olacak önemde değil? AŞI PROGRAMI NEDEN GEÇMİŞTE KALDI? Dün basın mensubu arkadaşlarımızın soruları üzerine bu ve diğer bir konu üzerine yaptığım açıklama:

Konular saptırılıyor. Bazı görüşler ve ısrarlı beyanlar kesinlikle bilimsel amaçlı değil.

‘BİLİMSEL GELİŞMELERİ ASLA GÖZARDI ETMEDİK’

Salgın boyunca alınan tüm kararların arkasında bilim var. Bilimsel gelişmeleri asla göz ardı etmedik. Mücadeleyi bilimsel verilerle yönetmiş bir ekibin, şayet gerekli olsa her şeyin en kolay olabileceği bir noktada bilime sırt çevirmesi hiç mümkün mü? Bizleri karşıtı imişiz gibi göstermek isteyenler, ülkemizde başarıyla yürütülen aşı uygulamalarını bilemeyecek kadar bilgisiz olamaz. Çocukluk çağı aşılamalarında oran neden %95’in üzerinde?

Covid-19 salgını başladığında aşı çalışmalarının tamamını yakından takip ettik ve kendi aşımızı da en kısa sürede geliştirip üretmeye çalıştık. Sonunda Turkovac da ortaya çıktı. O dönemde hızla ülke sathında bir aşılama kampanyası yürüttük ve sonuçta çok başarılı olduk. Hayatını kaybeden sağlık çalışanı haberleri çok sıktı. Sağlık çalışanları aşılandıktan sonra bu ölümler çok azaldı.

‘AŞI O ZAMAN ELZEMDİ, VİRÜSÜN ETKİSİ AZALDI’

Salgının direncini kırmak için aşı o zaman elzemdi. Virüsle ilk defa karşılaşıyorduk ve bağışıklık sistemimizin virüsü tanıması gerekiyordu. Çok işe yaradı aşılama kampanyamız. Virüs bir RNA virüsü olduğu için çeşitli mutasyonlar geçirdi, virülansı yani hasta etme gücü azaldı. Ya Covid geçirdik ya aşılandık ya da her ikisi birlikte oldu ve sonuçta bünyelerimiz virüsü tanır hale geldi. Virüsün de etkisi azaldı. Mutasyona göre yeni aşılar geliştirilmeye çalışılıyor. Bu normaldir.

‘KAPANMA SÖZ KONUSU DEĞİL’

Ancak geldiğimiz noktada bir propaganda yürütülüyor. Toplu aşılama propagandası. Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz. Biz gerekli olduğunda gerekeni yaptık. Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil. Açıkça söylüyorum: Covid-19 için mevcut kişisel tedbirler dışında yeni bir tedbir asla söz konusu değil.

Türkiye, küresel propagandanın uygulama sahası olmayacak. Türkiye, sağlık konusunda da tam bağımsızdır. Covid-19 aşısının yeniden toplu olarak yapılmasını gerektiren, bilimin teyit ettiği bir durum yoktur. Sağlık ve bilim pazarlamanın alanına dâhil değildir.”