var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Faruk Daşdöner’den Halk Otobüsleri Hakkında Önemli Açıklamalar

Isparta Halk Otobüsleri ve Kooperatifi Başkanı Faruk Daşdöner, son dönemde sosyal medyada ve kamuoyunda tartışma konusu olan halk otobüsleri esnafının yaşadığı sorunlar ve ücretsiz taşımalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Isparta Halk Otobüsleri ve

Isparta Halk Otobüsleri ve Kooperatifi Başkanı Faruk Daşdöner, son dönemde sosyal medyada ve kamuoyunda tartışma konusu olan halk otobüsleri esnafının yaşadığı sorunlar ve ücretsiz taşımalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Faruk Daşdöner, “Öncelikle şunu ifade etmekte fayda var: Bizler esnaf teşkilatlarında idareci insanlarız ve birinci görevimiz, esnafımızın hakkını ve hukukunu korumaktır. Zaman zaman sosyal medyada bazı sıkıntılarımızı dile getiriyoruz ve bu yüzden haksız eleştirilere maruz kalıyoruz. Bu eleştirileri esefle takip ediyoruz. Nasıl ki esnaf teşkilatına sahip çıkmamız gerekiyorsa, insanların da bize hukuk çerçevesinde saygı göstermesi gerekiyor. Uzun yıllardır en büyük mücadelemiz, ücretsiz taşımalarla alakalı büyük bir haksızlığa maruz kalan halk otobüsü esnafımızın Türkiye genelindeki sorunlarını çözüme kavuşturmak,” dedi.

Son dönemde devletin tasarruf tedbirleri kapsamında birçok gereksiz harcamayı kıstığını belirten Daşdöner, “Ücretsiz taşımalarla ilgili olarak hakkaniyet çerçevesinde bir düzenleme yapılmasını, bir sınırlama getirilmesini talep ediyoruz. Gerçekten mağdur olan ve ücretsiz taşımaya ihtiyacı olan insanların bundan faydalanmasını istiyoruz. Isparta’da belediyemiz bu ücretsiz taşıma yükünün bir kısmını karşılasa da büyük bir kısmı hala halk otobüsü esnafının sırtında. Devletimizden ve hükümet yetkililerimizden bu konuda bir çözüm bulunmasını talep ediyoruz,” ifadelerini kullandı.

Daşdöner, halk otobüsü esnafının zor şartlar altında hizmet verdiğini ve enflasyonist ortamda maliyetlerin hızla arttığını vurguladı. “Toplu taşıma çok maliyetli bir sektör. Isparta Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin aylık akaryakıt gideri 10 milyon TL. Bunun yanında şoför giderleri, bakım onarım giderleri, trafik ve kasko giderleri de büyük artışlar gösterdi. Halk otobüsü esnafı artık kendi öz kaynaklarıyla bu maliyetleri karşılamaktan yoruldu. Bu noktada gerçekten hakkımız olan desteklerin verilmesini talep ediyoruz,” dedi.

Faruk Daşdöner, servisçilerden kamyonculara kadar tüm taşıma sektörünün yüksek sanayi giderleri ve yedek parça maliyetleriyle boğuştuğunu belirterek, “En son fiyat güncellemesi aldığımızdan bu yana yaklaşık bir yıl geçti. Yine fiyat güncellemesi talebimiz oldu ve olması da gerekiyor çünkü maliyetler hızla artıyor. Belediye başkanımız da Isparta’da vatandaşı koruyucu bir tutum sergileyerek fiyatları belirliyor” diyerek sözlerini tamamladı.

“Isparta makul bir şehir”
Halk otobüsü esnafının talepleri arasında yer alan fiyat güncellemesi konusuna da değinen Daşdöner, “En son fiyat güncellemesi aldığımızdan bu yana yaklaşık bir yıl geçti. Yine fiyat güncellemesi talebimiz oldu ve olması da gerekiyor çünkü maliyetlerin artış oranı bizim de bu konuyla alakalı idareden talepler oluyor. Onlar da inceliyor, belediye başkanımız da bu konuda Isparta’da vatandaşı koruyucu ve kollayıcı bir tutum sergileyerek fiyatları belirliyor. Bu yüzden diğer illere göre kıyasladığınız zaman Isparta makul bir şehir oluyor,” şeklinde konuştu.