var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gaziden 35 Bin Lirayı Geri İstediler

Kayseri’de 17 Aralık 2016’da

Kayseri’de 17 Aralık 2016’da PKK’lı teröristlerin bombalı araçla düzenlediği saldırıda sağ bacağını kaybeden gazi Ferdi Çatal’dan, mahkeme kararıyla ödenen 58 bin liralık tazminatın 35 bin lirası, fazla ödeme yapıldığı gerekçesiyle 5 yıl sonra geri talep edildi. CHP konuyu Meclis Gündeminde taşıdı. CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı “Sığınmacılar için 50 milyar dolardan fazla para harcamakla övünülürken; ülke için bacağını kaybeden gaziye tazminat olarak ödenen 35 bin lirayı geri istemeyi vicdanınıza sığdırabiliyor musunuz?” diye sordu.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler tarafından yanıtlanması için Meclis Başkanlığına soru önergesi veren Halıcı “Gazilerimiz, Türkiye’nin güvenliği ve vatanın bölünmez bütünlüğü için canını ortaya koyan kahramanlarımızdır. Gazilik; ülke tarihimiz ve kültürümüzde çok önemli bir yer tutmakta ve gazilerimiz çok değerli bir makama sahip olarak akıl ve kalplerimizde yaşamaktadır” dedi.

CHP’li Yalım Halıcı, önergesinde yaşananların vicdanları incittiği gibi ülke için çalışan emniyet güçleri, kolluk kuvvetleri ve Mehmetçik üzerinde de olumsuz etki yaratacağını ifade etti.

Hikmet Yalım Halıcı’nın önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

– Bedenini bu ülke için siper eden ve bacağını bu uğurda kaybeden Ferdi Çatal’a ödenen tazminat neden geri istenmiştir? Gazimize ne verilse az kalacakken; aksine bir de kendisine ödenen para hangi akılla ve vicdanla geri istenmiştir?

– Bu büyük skandalın sonlandırılması ve gazimizin yaşadığı mağduriyetin son bulması için hızlı bir şekilde ne zaman adım atacaksınız?

– Sığınmacılar için 50 milyar dolardan fazla para harcamakla övünülürken; ülke için bacağını kaybeden gaziye tazminat olarak ödenen 35 bin lirayı geri istemeyi vicdanınıza sığdırabiliyor musunuz?

– Ülkemizde şu anda kaç gazimiz bulunmaktadır? Gazilerimizin kaçı, sırasıyla belirtilmek üzere hangi terör örgütü veya görev esnasında yaralanmış ve gazi olmuştur? Bu gazilerimize ödenen tazminatın veya bir kısmının geri istenmesi hadisesi yaşanmış mıdır? Varsa bunlar hangi gazilerimizdir ve onlardan ne istenmiştir?

-Terör örgütleriyle çatışırken veya görev esnasında yaralanan, bedensel ve psikolojik zarar gören ancak gazi sayılmayan kaç kişi bulunmaktadır?