Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GÖLCÜK ÇEVRESİNİN İMARA AÇILMASIYLA İLGİLİ YALAN HABER DEŞİFRE OLDU! İŞTE GERÇEKLER

Geçtiğimiz günlerde haber sitelerinde

Geçtiğimiz günlerde haber sitelerinde yer alan ‘’Şükrü Başkan Gölcük Çevresini İmara Açıyor’’ haberi Isparta’da vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün resmi sitesinde de yer alan duyuruya göre; ‘’ T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca 11/07/2023 tarihinde onaylanan (M24-C-05-B-3-A, M24-C-05-B-3-B, M24-C-05-B-3-C, M24-C-05-B-3-D, M24-C-05-B-4-B, M24-C-05-B-4-C, M25-D-01-A-4-A, M25-D-01-A-4-D) paftalarında yeniden belirlenen “Isparta Gölcük Krater Gölü Kıyı Kenar Çizgisi” 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 9. maddesi uyarınca 01/08/2023 tarihinde başlamak üzere 30 (otuz) gün süreyle Isparta Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ilan panosuna asılmış ve eş zamanlı olarak Müdürlüğümüz internet sayfasında (https://isparta.csb.gov.tr) askıya çıkarılmıştır.’’ İfadeleri kullanıldı.

 

Bunun üzerine yaptığımız araştırmalar ve özellikle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Abdullah Borca ile gerçekleştirdiğimiz görüşme sonunda Gölcük ve çevresi ile ilgili doğru bilgilere ulaştık.

Gölcük’ün su seviyesinin DSİ tarafından belirlenmesiyle, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği müdürlüğünden kenar çizgilerinin güncellenmesi isteniyor. Gölcük su seviyesinin 6 metre azalmasıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü yeni su seviyesine göre kenar çizgilerini yoğun teknik çalışmalar neticesinde güncelliyor.

Çevre Şehircilik İl Müdürü Abdullah Borca alanda her hangi bir imar çalışmasının yapılmadığını üstelik Gölcük alanının Belediyeye bağlı olmadığını, İl Özel İdare ve Milli Parklara bağlı olduğunu dile getirdi.

 

‘’HER HANGİ BİR İMAR PLANI YOK’’

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Borca; ‘’ Gölcük krater gölü doğası gereği ve çevresindeki ekolojik yapısı gereği özellikli bir göl. Bunla ilgili bilimsel çalışmalar da var. Antalya Kültür Varlıkları Kurulu 1992 tarihinde Gölü 1.derece diğer kıyıları 2.derece doğal sit alanı olarak belirliyor. 2021’de ki adı ”kesin korunacak” bölge olarak ilan ediliyor. Orada şu an herhangi bir imar planı yok. Her yerde olduğu gibi su azalmasından kaynaklı DSİ bölge müdürlüğü 2017 yılında maksimum su kotunu 1385.95’den 1380′ e düşürüyor. Yaklaşık 6 metre bir kot düşüyor. Yeni bir kot oluşuyor suyun çekilmesinden kaynaklı. Orası aynı zamanda Milli Park olduğu için Tarım Orman 6.bölge müdürlüğü bize diyor ki kıyı kenar işlerini yürütmek bizim işimiz olduğu için  kıyı kenar çizgisini lütfen güncelleyiniz diyor. Biz de bununla ilgili çalışmalarımızı gerçekleştirip bakanlık onayı alıp ilanı gönderiyoruz.. Şu an ilan duruyor 1 ay boyunca da duracak. Milli park bu değişimden kaynaklı kıyı göle doğru yaklaştığı için milli park bir kısım kendine göre orayı iyileştirme tedbirlerini alabilecek. Tamamen milli parkın yürüteceği bir faaliyet. Yapılan işler kıyı kenar çizgisinin güncellenmesi için. Bunun da esas kaynağı her yerde olduğu gibi suyun çekilmesi.’’ İfadelerini kullandı.