var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hoyran Ovası’nda Kayısılar Su Beklerken Kurumuş: Üreticiden Su Parası Alınacak!

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde kayısı üretiminin merkezi konumunda olan Hoyran Ovası’nda, sulamada yaşanan sorunlar nedeniyle kayısılar beklenen verimi alamadı.

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde kayısı
Isparta’nın Yalvaç ilçesinde kayısı üretiminin merkezi konumunda olan Hoyran Ovası’nda, sulamada yaşanan sorunlar nedeniyle kayısılar beklenen verimi alamadı. Üreticiler, sulama ihtiyacı duyulan dönemde DSİ’nin su vermemesi nedeniyle kayısıların fındık kadar küçük kaldığını ve pazar değeri düştüğünden meyve suyu fabrikalarına satmak zorunda kaldıklarını söylüyor.

Aşağıkaşıkara Muhtarı Adem Kaya, sorunu şu şekilde özetliyor: “Hasat bitti. DSİ sulamayı yeni açtı. Çünkü yıl başında üretici sulama yapacağım diye beyanname verdi. Geçen hafta su verilmeye başlandı. Ama bize bir faydası yok. Çünkü kayısıyı topladık. Zamanında sulama yapılmayınca kayısı fındık kadar büyüdü. Pazar değeri olmayınca kayısıyı bu yıl meyve suyu fabrikalarına vermek zorunda kaldık. Şu anda su verildi. Ama üretici için hiçbir anlamı yok.”

Muhtar Kaya, üreticilerin yılbaşında sulama için beyanname vermesine rağmen DSİ’nin suyu zamanında vermemesi nedeniyle kayısıların zarar gördüğünü ve üreticilerin şimdi kullanmadıkları suyun parasını ödemek zorunda kalacaklarını ifade ediyor.