Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İş Kurmak İsteyenler Ve Personel Giderleri İçin Destek Sağlanıyor

KOSGEB destek programları kapsamında Isparta’da 2024 yılı başından bu yana 116 işletmeye toplamda 19 Milyon 57 bin TL’lik bir destek sağladı

KOSGEB destek programları kapsamında

KOSGEB destek programları kapsamında Isparta’da 2024 yılı başından bu yana 116 işletmeye toplamda 19 Milyon 57 bin TL’lik bir destek sağladı.

KOSGEB, girişimcilere sağladığı desteklerle iş dünyasına büyük katkılar sunmaya devam ediyor. Bu destekler arasında özellikle Yeşil Sanayi Destek Programı ön plana çıkıyor. Yeşil sanayinin sürdürülebilirlik ve çevresel koruma açısından önemi her geçen gün artarken, KOSGEB’in bu alana verdiği destekler de oldukça dikkat çekici. Yeşil Sanayi Desteği kapsamında fabrika çatılarına Güneş Enerji Sistemi kurulmasına 14 Milyon TL, verimlilik artırıcı projeler için 4 Milyon TL geri ödemeli faizsiz destek sağlanıyor.

2024 yılında toplamda 116 işletmeye sağlanan destekler arasında AR-GE destek programı, KOBİ Gelişim destek programı, Girişimci destek programı, kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar gibi çeşitli alanlar bulunuyor. Bu desteklerin işletmelerin büyümesi ve rekabet gücünün artması yönünde önemli bir itici güç olduğu açıkça görülüyor.

İl müdürü Yıldırım, yeni dönemde girişimcilik desteklerinin artarak devam edeceğini belirtirken, 2024’ün ilk yarısında, önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 29,01’lik bir destek artışı yaşandı. Bu, girişimciliğe verilen önemin ve desteklerin artırılması gerekliliğinin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Girişimcilere sağlanan destek miktarının 2 milyon TL’ye çıkarıldığı bilgisi de oldukça önemli. Ancak, KOSGEB’in stratejik sektörleri destekleme konusundaki hassasiyeti de göz ardı edilmemeli. Ülkenin ihtiyaç duyduğu stratejik sektörlerin öncelikli olarak desteklendiği vurgulanıyor.

KOSGEB’DEN GİRİŞİMCİLERE BÜYÜK MÜJDE: ÜST LİMİT 2 MİLYON TL

Girişimcilik alanında önemli destekler sağlayan KOSGEB, yeni işletmelerin kurulması, geliştirilmesi ve sürdürülebilirliklerine katkı sağlamak amacıyla Girişimcilik Desteklerini bugünün şartlarına göre güncelledi. Desteğin üst limiti 375 bin TL’den 2 milyon TL’ye çıkarıldı.

İŞ KURMA DESTEĞİ
İş Kurma Desteği kapsamında, girişimcilere %100 destek oranı ile geri ödemesiz olarak kuruluş ve personel desteği sağlanacak. Destek detayları ise şu şekilde:

Kuruluş Desteği
– Gerçek kişi statüsünde kurulan işletmelere 10 bin TL
– Sermaye şirketi statüsünde kurulan işletmelere 20 bin TL
– Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda, bu desteklere 10 bin TL daha ilave edilecek.

Personel Giderleri Desteği
– İşletmenin vergi mükellefiyetinin devam etmesi ve personel çalıştırması şartıyla, 3 yıl boyunca her yıl için 1 aylık brüt asgari ücretin işverene toplam maliyeti kadar destek sağlanacak.

İş Kurma Desteğine, destek programına başvuru tarihi itibariyle işletmesini en fazla 1 yıl öncesinde kurmuş olan girişimciler başvurabilecek. KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde faaliyet gösteren tüm işletmeler bu destekten yararlanabilecek.

İŞ GELİŞTİRME DESTEĞİ

İş Geliştirme Desteği kapsamında ise girişimcilere 1,5 milyon TL üst limit dahilinde %80 destek oranı ile uzun vadeli geri ödemeli olarak destek sağlanacak. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda destek üst limitine 150 bin TL daha ilave edilecek.

Destek kapsamında, işletmenin personel giderleri, makine-teçhizat ve kalıp giderleri, yazılım giderleri ve hizmet alımı giderlerine (eğitim, danışmanlık ve yönlendirme, belgelendirme, test ve analiz, pazarlama, tasarım, sınai mülkiyet hakları giderleri) destek sağlanacak.
Bu destek; İmalat, Telekomünikasyon, Bilgisayar programlama, Bilgi hizmet faaliyetleri ve Bilimsel araştırma ve geliştirme konularıyla sınırlı olup bu alanlarda faaliyet gösteren işletmelere verilecek.
Son 3 yıl içinde işletmesini kurmuş, sayılan konularda faaliyet gösteren, girişimcilik desteklerinden daha önce yararlanmamış ve KOSGEB web sayfasından girişimcilik eğitimlerini tamamlamış kişiler bu desteğe başvuru yapabilecek.
Dönemsel çağrı esaslı bu desteğe başvurular 28 Haziran 2024 tarihine kadar yapılıyor.
KOSGEB, güncellenen destek programlarıyla girişimcilere daha fazla kaynak ve fırsat sunarak, ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor. Bu kapsamda, girişimcilerin desteklerden en verimli şekilde yararlanabilmesi için gereken tüm bilgilendirme, önderlik ve danışmanlık hizmetleri KOSGEB Müdürlüğü tarafından sağlanacak. İl Müdürü Yurdun Yıldırım yeni iş kuran tüm girişimcileri destekler hakkında detaylı bilgi alabilmeleri için Müdürlüğe davet etti.