var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Isparta Cezaevi’ndeki izin sorunu TBMM’ye taşındı

hakimliklerinde verilen kararlar birbiriyle çelişmekte ve izin talepleri reddedilen hükümlüler açısından hak gaspına yol açmaktadır.

hakimliklerinde verilen kararlar birbiriyle

hakimliklerinde verilen kararlar birbiriyle çelişmekte ve izin talepleri reddedilen hükümlüler açısından hak gaspına yol açmaktadır. Bu duruma somut örnek olarak Isparta Açık Ceza İnfaz Kurumu ile Antalya Açık Ceza İnfaz Kurumundaki uygulamalar gösterilebilir. Bu bağlamda;

1.Açık Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan hükümlülerin özel izin talepleri konusunda İdare ve Kurullar mı yoksa Kanunlar ile Yargıtay kararları mı esas alınmaktadır?

2.Açık Ceza ve İnfaz Kurumu İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlıkları ile mahkemeler ve infaz hakimlerince verilen kararların birbiriyle çelişmesinin yanı sıra farklı illerde farklı uygulamaların görülmesi yasal mevzuattaki eksikliklerden mi yoksa karar vericilerin yorum farklılıklarından mı kaynaklanmaktadır?

3.Açık Ceza ve İnfaz Kurumu İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlıklarının, kanunlar, Yargıtay kararları ve İnfaz Hakimliğinin verdiği kararlara uymama ve kendi kararlarında ısrara yönelik tutum ve davranışları Adalet duygusu ve Hukukun evrensel ilkeleri ile ne derece bağdaşmaktadır?

4.Açık Cezaevlerinde yatmakta olan binlerce hükümlüyü yakından ilgilendiren özel izinler konusunda, içtihat ve uygulama birliği sağlanmasına yönelik bakanlığınızca bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

5.Yargıtay 1. Ceza Dairesinin 2019/3900 esas 2021/7023 kararına rağmen 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 97. Maddesinin 3. Fıkrasındaki gerekçeler nedeniyle özel izin hakkından yararlandırılmayan kaç hükümlü vardır?

6.Kanunlara ve Yargıtay kararlarına rağmen özel izin kullandırmayan kurullar ve yetkililer hakkında idari bir işlem yapılması düşünülmekte midir?”