Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Isparta Ticaret Borsası’ndan Vatandaşlara Uyarı: Sentetik Gül Sularına Dikkat!

Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, sentetik gül sularının yaygınlığına dikkat çekerek vatandaşları uyardı.

Isparta Ticaret Borsası Başkanı

Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, sentetik gül sularının yaygınlığına dikkat çekerek vatandaşları uyardı.

Isparta’nın, dünya gül üretiminin yaklaşık %65’İini sağladığını belirten Şahin, bu önemli üretim merkezinin değerini korumak adına çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Şahin, 2019 yılında Isparta gül yağı için Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işaretlerini aldıklarını ve 2021 yılında ise Isparta gül suyu ile ilgili coğrafi işaret belgesine sahip olduklarını belirtti. Ancak, bu belgelerin tek başına yeterli olmadığını ve bu konularda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

Isparta gülünün geleceğini korumak ve sürdürülebilirliğini sağlamak adına önemli projelere imza attıklarını söyleyen Şahin, “Isparta gül suyu doğal coğrafi işaret tanıtım ve reklam filmini hazırlatarak tüketici bilinçlendirme çalışmalarını başlattık. Türkiye’de gül suyu gibi geleneksel ürünlerin tüketiminin sadece %25’i doğal olarak Isparta’dan gelmektedir. Kalan ürünler ise sentetik maddelerden elde edilmekte ve hala sentetik gül suyu etiketi taşımaktadır. Bu durum, tüketici tarafından kabul görmektedir” dedi.

Tüketici bilinçlendirme çalışmalarının önemine değinen Şahin, “Bu çalışmalarla tüketici bilinçlendirme oranını artırırsak, hem Isparta gül suyunun tüketimini artıracak hem de buradaki tarımın devamını sağlamış olacağız. Çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu.

Şahin, vatandaşların gül suyu alırken doğallığına ve Isparta Ticaret Borsası tarafından yürütülen coğrafi işaret etiketine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Aldıkları suyun tamamen doğal, içilebilir formda ve insan vücuduna faydalı olduğuna dikkat çeken Şahin, sentetik gül sularının kimyasal maddelerden üretildiğini ve insan sağlığına zararlı olduğunu belirtti.

Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü ifade eden Şahin, “Amacımız, tüketicinin doğal coğrafi işaretli gül suyunun ne olduğunu anlaması ve sentetik ürünlerden ayırt etmesidir. Bu ibareler konusunda gerekli adımların atılması için Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile gerekli görüşmelerimizi başlattık ve bu konuda çalışmamıza devam edeceğiz” dedi.