var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Orman Okulu Yaklaşımı ve Doğada Öğretim Modelleri projesi Barida Otel’de proje açılış toplantısıyla başladı.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesince

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesince başlatılan “Orman Okulu Yaklaşımı ve Doğada Öğretim Modelleri” projesi Barida Otel’de proje açılış toplantısıyla başladı.

Projeye katılan öğretmen, kamu personeli ile orman okulu konusunda yüksek lisans ve doktora yapan katılımcılara, Isparta Sütçüler Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’nda 2 gece gecelemeli kamp etkinliği ile birlikte uygulamalı olarak orman okulu konseptli uygulamalı eğitimler verilecek. Projenin ikinci aşamasında teorik ve uygulamalı eğitimler Antalya Side’de devam edecek.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programı tarafından desteklenen projede 18 katılımcıya, eğitimciler tarafından teorik ve uygulamalı bilgiler aktarılacak. Projede ayrıca, çeşitli akıl ve zeka oyunlarının yanı sıra baskı ve boyama teknikleri öğretilecek.

Proje Yürütücüsü Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi Doç. Dr. Yasin Ünal “7 gün sürecek projemizde, 6 farklı üniversiteden ve Milli Eğitim Müdürlüğünden gelen hocalarımızdan oluşan toplam 8 eğitmenimiz çeşitli konularda eğitim verecek. Konseptimiz orman okulu, bu kapsamda Türkiye’nin 12 farklı ilinden 18 katılımcı projemizde yer aldı.” diye konuştu.

Doç. Dr. Yasin Ünal, her anın eğitim zamanı, her yerin de eğitim alanı olduğu düşüncesiyle hareket ettiklerini anlattı. Yasin Ünal, “Eğitim konseptinde doğa eğitimleri, doğada oyun etkinlikleri, kamp kurma, kampta yaşam ve bunların hepsini doğada görecekler. Bu eğitimde doğanın bir biyoloji, kimya, fizik, matematik, felsefe olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bunları katılımcılarımıza eğitmenlerimiz tarafından uygulamalı olarak gösteriyoruz” dedi.

Proje açılışında ISUBÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Alkan, “Türkiye’de Lider, Dünyada Saygın bir Fakülte” olarak akademik çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunun yanında sosyal sorumluluklarımızı da gerçekleştirdiğimiz bu gibi projelerle yerine getirmiş oluyoruz. Projenin başarılı geçmesini diliyorum” dedi.

ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Çatal açılış programında yaptığı konuşmada, ormanın aslında bir hayat öğrenme yeri olduğunu ifade etti. İnsanoğlu hayatındaki her şeyi doğadan elde ettiğini ifade eden Rektör Çatal, “İnsanoğlu, öncelikle barınmayla başlamış, kendini korumaya başlamış, sonrasında ise beslenme ve diğer hayatına ilişkin ihtiyaçlarını karşılamada ormanı kullanmıştır.” dedi. İnsanoğlunun teknolojinin gelişmesiyle birlikte kendi kendini yıkayan ve temizleyen binalar yaptığını ifade eden Çatal; “İnsanlar bunları da yine doğadan öğrenmiştir. Yine doğa aslında bize birçok karakter kazandırmaktadır Aslında doğa, korkulacak bir yer olmakla birlikte, kardeşliğin, beraber yaşamanın, beraber hareket edildiği zaman güzel sonuçların elde edildiği alanlardır. Aslında doğa bizde bir tarihtir. Doğada dünyada şu anda hiçbir zaman büyümesi durmayan süreçtir. Canlılardan bir tanesi ağaçtır. Yani hiçbir zaman ağaç büyümesini durdurmaz. Bu yüzden ne yaparız? Ağacın gövdesinden Artım bulgusu alırız, artın bulgusuyla birlikte geçmişe ilişkin iklimsel ve diğer olayları tahmin etmeye çalışırız. Aslında doğa bizim her şeyimizdir” dedi.

ISUBÜ’nün Orman Okulu eğitimlerinin gün geçtikçe daha da yaygın hale geldiğini belirten Rektör Çatal, örnek bir uygulama olarak gündeme gelen Orman Okulu projesinin verilen eğitimlerle daha da yaygın hale gelmesinden dolayı mutluluk duyduğunu dile getirerek emeği geçen herkese teşekkür etti.