var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Isparta’da 200 Bin Vatandaşa Afet Eğitimi Verildi

AFAD İl Müdürü Osman

AFAD İl Müdürü Osman Çelik, afet durumlarında sivil vatandaşların da önemli bir rol oynadığını belirtti ve bu kapsamda Isparta’da 200 bin vatandaşa eğitim verildiğini açıkladı. Türkiye’de ise 100 bin kişiye profesyonel eğitim verileceğini belirtti.

Çelik, sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içerisinde çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, 6 Şubat “Asrın felaketi” olarak adlandırılan depremden sonra arama kurtarma ekiplerine ve gönüllü vatandaşlara olan ihtiyacın arttığını vurguladı. Çelik, “11 ilde aynı anda meydana gelen bir afet sonucunda yaklaşık 212 bin bina yıkıldı. Bina bağımsız bölümleri dahil edildiğinde bu rakam belki 2 milyonu buluyor. Her binanın başında bir arama kurtarma teknisyeni olsa, 212 bin arama kurtarma personeline ihtiyaç olurdu. Bu ekipler sekizer onar kişilik gruplardan oluştuğunda, yaklaşık 2 milyon kişi gerektiriyor. Tabi, bu sadece AFAD ile mümkün değil” dedi.

Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla, kurumlar arasından 100 bin personelin, özellikle asker ve polis olmak üzere, arama kurtarma personeli olarak yetiştirilmesinin planlandığını belirtti. Çelik, “Bu kapsamda askeri alan içerisinde bir eğitim alanı yaptık ve tamamladık. İkinci bir eğitim alanımızı ise Çünür’de, üniversitemizden aldığımız bir alana yapacağız. Orada da diğer kurumların eğitimlerini tamamlayacağız. Askeri alandaki eğitim alanını Garnizon Komutanlığımızla koordineli olarak , Çünürdeki eğitim alanı bitene kadar orayı da diğer kurumlarla beraber kullanarak eğitimlerimize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.