var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Isparta’da Dünya Çevre Günü Etkinliği: 25 STK ile Çöp Toplama Kampanyası Düzenlendi

Isparta Ak Parti İl Başkanlığı koordinesinde, 25 sivil toplum kuruluşunun (STK) katılımıyla 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Gökçay mevkiinde geniş çaplı bir çöp toplama kampanyası düzenlendi.

Isparta Ak Parti İl

Isparta Ak Parti İl Başkanlığı koordinesinde, 25 sivil toplum kuruluşunun (STK) katılımıyla 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Gökçay mevkiinde geniş çaplı bir çöp toplama kampanyası düzenlendi. Etkinliğe Isparta halkı yoğun ilgi gösterdi. Ak Parti Isparta İl Başkanlığı öncülüğünde 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında düzenlenen bu anlamlı etkinlik, çevre bilincinin yaygınlaştırılması ve temiz bir çevre için el birliğiyle çalışmanın önemini bir kez daha gözler önüne serdi.
5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftası dolayısıyla AK Parti İl Başkanlığı olarak “Hepimizin Bir Dünyası Var” diyerek çevreyi korumak ve yaşatmak konusunda farkındalığın artırılmasına ve bu konudaki bireysel sorumlulukların hatırlatılmasına yönelik Isparta teşkilatı ve STK’lar çöp toplama etkinliği gerçekleştirdi.

İl Başkanı Furkan Cem Er, etkinlik sırasında önemli açıklamalarda bulundu. Çevre bilincinin artırılması gerektiğine dikkat çeken Er, şunları söyledi.
“Bugün burada sadece çöpleri toplamakla kalmıyoruz; gelecek nesillere daha temiz, daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına önemli bir adım atıyoruz. Çevreyi korumak, hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu bilinçle hareket eden tüm STK’lara ve gönüllülere teşekkür ediyorum. Isparta halkının bu duyarlılığı bizleri çok mutlu ediyor ve geleceğe dair umutlarımızı güçlendiriyor.”
Er, konuşmasında çevre kirliliğinin önlenmesi için bireysel ve toplumsal sorumlulukların önemine vurgu yaparak, bu tür etkinliklerin sürekliliğinin sağlanması gerektiğini belirtti. Ayrıca, geri dönüşüm ve atık yönetimi konularında farkındalık yaratmanın önemine değinen Er, Ak Parti olarak çevre koruma konusunda çeşitli projeler yürüttüklerini ve bu projelerin devam edeceğini ifade etti.
Er “ Farkındalık oluşturmak amacıyla bu konuda hassasiyet ve duyarlılık gösteren STK’larımızla birlikte bir çalışma başlattık. Bu farkındalığı oluşturmak için çevrede çöp toplama etkinliği düzenledik. Bu dünya hepimizin ve küresel ısınmaya insanlar olarak hepimiz bir şekilde sebep oluyoruz. Burada sadece etrafa atılan çöpler ve atıklar değil, aynı zamanda bindiğimiz araçlardan ve tükettiğimiz sudan dolayı çevreye ve doğaya insan eliyle zarar veriyoruz.

Belki bugünlerde bizler doğal kaynakları tüketirken kendi yaşamımız sürecinde hava ve su eksikliği yaşamayabiliriz, ama ileriye dönük baktığımızda çocuklarımıza, gelecek nesillerimize ve torunlarımıza, onlardan sonra dünyayı emanet edeceğimiz nesillere daha sağlıklı ve daha doğal bir çevre bırakmak adına böyle bir etkinlik düzenledik. İnşallah bu etkinlik tüm Türkiye’de, Isparta’da, ilimizde, çevre illerde ve dünyada farkındalık oluşturmaya ön ayak olur diye düşünüyorum.

Şu anda 25 STK ile beraber ortak bir çalışma yürüttük. Burada Filistin inisiyatifi de baz alındı ve zaman içerisinde 87 STK’nın bulunduğu bir inisiyatif ve mücadele veren bir dernek statüsünde onlarla beraber bazı siyasi partilerimizin temsilcileri ile beraber bugün çalışmamızı yürütüyoruz. İnşallah dediğim gibi, etrafta atıkların doğaya verdiği zarar, küresel ısınma, su kıtlığı gibi konularda farkındalık oluştururuz.

Geçtiğimiz günlerde belki vatandaşlarımız ilk başta su zammına tepki göstermiştir. Aslında burada oluşturmak istediğimiz suyun vatandaşlarımız tarafından idareli kullanılmasını sağlamaktır. Elektrik tüketimini yaparken boşa yanan lambaları kapatma ihtiyacı duyuyoruz, çocuklarımızı uyarma ve ikaz etme ihtiyacı duyuyoruz. Fakat su konusunda böyle bir farkındalığımız yoktu. Bunu da buradan bahsedeyim. Dün bir oto yıkamacı arkadaşımızın yanına uğradım ve bana şunu söyledi: “İlk defa su faturam elektrik faturamı geçti.” Ben aslında bir tepki göstereceğini düşündüm, hatta içimden bir savunma refleksi oluşmaya başlamıştı. “Çok mu rahatsız oldunuz?” diye sordum. “Hayır,” dedi, “Bu zamana kadar böyle olması lazımdı. Çünkü bu zamana kadar kullanırken farkında değildik, boşa aktığı oluyordu, daha fazla su kullanabiliyorduk. Şimdi artık dükkânı kapatıp eve giderken vanalarımızı bile kapatıyorum, damla damla bile olsa akmaması için arkadaşlarımıza ikaz ettiğimi söylüyorum.”

Çevre dediğimiz zaman sadece yerlerdeki çöpler değil, doğayı bütüncül olarak insanlarla, hayvanlarla ve tüm canlılarla beraber düşündüğümüzde, hava kirliliğinden ve boşa araba kullanmaktan bile kaçınmamız gerekiyor. Çünkü karbonmonoksit salınımı doğada bize ve gelecek nesillere zarar olarak geri dönecektir. Bunun için tekrar ediyorum, bütün Isparta’daki hemşerilerimiz ve tüm dünyadaki insanlar olarak, daha yaşanılabilir ve daha sağlıklı bir gelecek için bu farkındalıkla çalışmamızı yapmak istedik. Daha önceki dönemlerde “Doğayı sev, yeşili koru” diyorduk. Yine aynı şekilde doğayı seviyoruz ve yeşili koruyacağız” şeklinde konuştu.