var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Isparta’da gül hasadı sona erdi

GÜLBİRLİK Genel Müdürü İbrahim

GÜLBİRLİK Genel Müdürü İbrahim Işıdan, “Bu yılki gül çiçeği rekoltesi yaklaşık 12 bin ton civarında.” dedi.

Isparta’da gül hasadı haziran ayının sonu ile tamamlandı.
Gül, Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü İbrahim Işıdan gazetecilere yaptığı açıklamada, Isparta’da 38 bin dönümlük alanda gül yetiştirildiğini, mevsim şartlarından kaynaklı bu yıl Nisan ayında açmaya başlayan gülde hasat sezonunun 20 Haziranda sona erdiğini ifade etti.

Geçen yıllara göre bu yıl sıcakların erken gelmesi sebebiyle sezonu erken açtıklarını dile getiren Işıdan “ Geçen seneye göre kıyasladığımızda bir nebze iyi durumdayız, hasat boyunca gerçekleşen hava ve iklimsel olaylar bölgesel olarak bizleri olumsuz etkiledi. Mayıs ayının ilk haftalarında 2 gece sıfırının altında oluşan hava koşulları ürün kaybımıza neden oldu. İlerleyen zamanlarda havanın ısınmasından dolayı da sezonu erken kapatmış olduk. Sezon boyunca yaklaşık 12 bin ton civarında gül elde ettik” ifadesini kullandı.

Gül üreticilerinin ilk masrafları karşılayabilmek için ön ödeme yaptıklarını dile getiren Işıdan, gülçiçeği veren üreticilerine kilogram başına 45 TL ön ödeme yaptıklarını belirtti.