var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Isparta’da “Okuldaki Çiftlik Projesi” hayata geçirildi

Isparta Şehit Koray Akoğuz Ortaokulu, “Mucize görmek istiyorsan bir tohum ek” sloganıyla başlattığı “Okuldaki Çiftlik Projesi” ile öğrencilerin tarım, orman, doğa ve doğal yaşam konularında farkındalık sağlamak isteyen proje bugün karne töreninden sonra hizmete açıldı. Proje, öğrencilerin zihinsel, fiziksel ve duygusal becerilerini geliştirmelerine katkı sağlamayı amaçlıyor

Isparta Şehit Koray Akoğuz

Isparta Şehit Koray Akoğuz Ortaokulu, “Mucize görmek istiyorsan bir tohum ek” sloganıyla başlattığı “Okuldaki Çiftlik Projesi” ile öğrencilerin tarım, orman, doğa ve doğal yaşam konularında farkındalık sağlamak isteyen proje bugün karne töreninden sonra hizmete açıldı. Proje, öğrencilerin zihinsel, fiziksel ve duygusal becerilerini geliştirmelerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Okulun 5. ve 6. sınıflarında öğrenim gören 60 öğrenci, öğretmenleri ve okul idaresiyle birlikte projede aktif rol alıyor. Proje kapsamında, okul bahçesine 60 metrekarelik bir polikarbon sera kuruldu. Serada domates, biber, patlıcan ve salatalık fideleri dikildi. Her öğrenci, kendine ait bir fidanı dikerek bitkisel üretim sürecine katıldı ve fidelerine isimlerinin yazılı olduğu tabelalar yerleştirildi.

Proje sadece bitkisel üretimle sınırlı kalmayarak, hayvansal üretimi de kapsıyor. Okul bahçesine kurulan kümeste 20 tavuk ile yumurta üretimi faaliyetlerine başlandı. Öğrenciler, bu süreçte hayvansal üretimi de deneyimleme fırsatı buluyor.

Proje kapsamında, öğrencilere temel tarım bilgileri ve uygulamaları konusunda Ziraat Mühendisi, Gıda Mühendisi ve Veteriner Hekimler tarafından teorik ve pratik eğitimler veriliyor. Yıl boyunca devam edecek bu eğitimlerle, öğrencilerin bitki yetiştirme süreçlerini uygulamalı olarak öğrenmeleri sağlanacak.

Şehit Koray Akoğuz Ortaokulu, “Okuldaki Çiftlik Projesi” ile öğrencilerine doğayla iç içe, uygulamalı ve kalıcı bir öğrenme deneyimi sunmayı hedefliyor. Bu proje, öğrencilerin tarım ve hayvancılık konularında bilinçlenmelerine, doğayla bağ kurmalarına ve sürdürülebilir yaşam konularında bilgi sahibi olmalarına katkı sağlayacak.

Proje bugün düzenlenen karne töreninden sonra Isparta Valisi Aydın Baruş, İl Milli Eğitim Müdürü Erhan Baydur, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul ve öğrenciler tarafından açılışı gerçekleştirildi.
Proje ile ilgili bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul amaçlarının çocuklara hayvan sevgisi aşılanması ve tarımla uğraşmalarını sağlamak olduğunu belirtti.
Tuğrul “Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı’nın talimatlarıyla 20 ilimizde pilot bölge olarak uygulanan “Okul Çiftliği Projesi” kapsamında, ilimizdeki okulumuzda bugün karne töreni ile birlikte seramızın açılışını gerçekleştirdik. Sera açılışı yanında, her bir öğrencimiz için ayrıca birer ağaç dikimi yaptık. Ayrıca bir tane de kümes yaparak çocuklarımızın hayvan sevgisini artırmayı ve toprakla haşır neşir olmalarını sağlamayı amaçladık ve 60 öğrenciyi projeye dahil ettik. Her bir öğrenci için ayrı ayrı birer ağaç diktik. Bunun haricinde, 60 metrekarelik polikarbon yapılı ve sağlam bir sera okulumuza hediye edildi. Ayrıca, 100 tane kuş kafesi yaparak onları boyadık ve ağaçlarımıza astık. Projemizin maliyeti Bakanlığımız tarafından karşılandı ve bu değerli projeyi tamamladık.

Toplam bütçe 300.000 TL olup, etrafın telle çevrilmesi, ağaçların dikilmesi, sera yapımı ve çocuklara tanıtım amaçlı hediyeler verilmesi gibi tüm masrafları bu bütçe ile karşıladık. Sloganımız, “Mucize görmek istiyorsan bir tohum ek.” Bu projeyle, çocuklarımızın tohum ekmesi ve mucizelerin gerçekleşmesini sağladık.”