var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Isparta’nın ihracatı Ağustosta Ayında Arttı

İhracat rakamlarını açıklayan Isparta

İhracat rakamlarını açıklayan Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5’lik artış yaşanarak 37 milyon 781 bin dolar ihracat gerçekleştiğini söyledi.
Ağustos ayı ihracat verilerini değerlendiren ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, “1-31 Ağustos tarihleri arasında 37 Milyon 781 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5’lik bir artış söz konusu. Geçen yıl Ağustos ayında yapılan ihracat rakamımız 33 milyon 856 bin dolar seviyesindeydi. Ocak-Ağustos döneminde ise 299 milyon 870 bin dolar değerinde ihracat yaptık.” dedi.

Başkan Çelik şöyle konuştu, “Sektörel bazda en yüksek ihracatı madencilik ürünlerinde yaptık. Temmuzda 6 milyon dolar seviyesinde olan madencilik ürünleri ihracatımız Ağustos ayında 8 milyon 184 bin dolar değerinde gerçekleşti. Öne çıkan diğer sektörlerimiz ve gerçekleşen ihracat rakamlarımız şu şekilde; Kimyevi maddeler ve mamullerinde 5 milyon 859 bin dolar, yaş meyve sebze sektöründe 5 milyon 143 bin dolar, çimento cam seramik ve toprak ürünlerinde 4 milyon 677 bin dolar, iklimlendirme sanayiinde 3 milyon 162 bin dolar, mobilya, kağıt ve orman ürünlerinde 2 milyon 626 bin dolar, hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe 2 milyon 521 bin dolar, halı sektöründe 2 milyon dolar, meyve sebze mamullerinde 1 milyon 269 bin dolar, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinde ise 1 milyon 42 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirdik. Temmuz ayına göre iklimlendirme sanayiindeki yükseliş göze çarpıyor. Isparta ihracatının lokomotifi yaş meyve sebze ise Ağustos ayında ciddi düşüş yaşadı. Temmuz ayında 16 milyon dolar seviyesinde olan yaş meyve sebze ihracatımız Ağustosta 5 milyon dolar seviyesine geriledi.”