var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Klon Anaç Damızlığı kontrolleri başladı

Isparta’da Klon Anaç Damızlığı ve Sertifikalı Fidan Yetiştiriciliği konusunda dikili alan olarak Ülkemizde ilk beşte yer almaktadır.

Isparta'da Klon Anaç Damızlığı

Isparta’da Klon Anaç Damızlığı ve Sertifikalı Fidan Yetiştiriciliği konusunda dikili alan olarak Ülkemizde ilk beşte yer almaktadır. Bilindiği üzere elma yetiştiriciliğinde ilk sırada yer alan Isparta anaç fidan üretiminde de önemli bir yere sahiptir.

Her yıl mayıs ayında ilk kontrolü başlayarak dikili alanlarda bulunan klon anaç damızlığı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından yapılan kontrollerde her aşaması dikkatle takip edilmektedir. Anaç kontrollerinde kültürel işlemler, arazideki yabancı ot uygulaması, gelişim seyri ve hastalık zararlılarla mücadele gibi birçok gözlem işlemleri yapılarak kayıt altına alınması sağlanmaktadır.  Yerinde ve zamanında müdahale edilerek üreticilere bilgi verilmektedir. Damızlık klon anaç, aşı gözü ve fidan üretimi yaklaşık 1730 dekar alanda devam etmektedir. Yetiştirilen anaç ve fidanlar Ülkemiz başta olmak üzere Fas ve Cezayir gibi ülkelere soğutmalı (frigolu) araçlarla ihracatı yapılması nedeniyle de Ülkemiz ve İlimiz katma değerine büyük katkılarda bulunmaktadır.

Sertifikalı fidan üretimi ve dikimi günümüz de önemi ve üreticiye katkısı giderek artmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığımızca da sertifikalı fidan üretimi ve dikimi konusunda da önemli desteklemeler yapılmaktadır. Bahçe tesisinde 5 (Beş) dekardan az olmamak ve en az %6 arazi eğimi olan arazilerde 250 ila 800 TL, Sertifikalı Fidan başına ise 0,50 Krş ayrıca destek verilmektedir.

Vatandaşların bahçe kurulumunda profesyonel yardım almaları, İl ve İlçe Müdürlüklerinden bilgi alarak sertifikalı fidan dikimleri büyük önem arz etmektedir. İlk kontrolleri yapılarak önümüzde ki sezon boyunca sürecek yerinde denetimler İl Müdürlüğünce  hassasiyetle sürdürülecek