var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kurallara Uymayanlar 100 Bin TL Para Cezası Ödeyecekler

Son zamalarda ilan sitelerinde

Son zamalarda ilan sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat şişirmeleri ve aldatmacaları içeren ilanlar yoluyla , taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde vatandaşların mağdur edildiğinin gözlemlenmesi ve bu konuda çokça artan şikayetlerin bildirilmesi üzerine , söz konusu etik dışı ve yanlış uygulamaları ve mağduriyetleri ortadan kaldırmak amacıyla, Taşınmaz Ticaret Hakkında Yönetmelikte ve İkinci El Motorlu Kara Taşıtlaın Ticareti Hakkında Yönetmelikte   değişikliğe gidilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Söz konusu yönetmeliklerde yapılan değişiklikler neticesinde , ilan sitelerinde kendi açık kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilan verilmesinin engellemesi amaçlanmış olup, kişinin kendisine , eşine veya birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da ilana konu taşınmaz veya taşıt sahibi tarafından yetkilendirilmediği taşınmazın veya taşıtın ilana konulması yasaklanmaktadır. Bununla birlikte , emlak komisyoncuları ve oto galericileri , sahip oldukları yetki belgeleri ile doğrulama yaparak , satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilana koyabileceklerdir.

Tüketici mağduriyetine yol açabilen sahte ilanların engellenmesi. spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi ve elektronik ortamda hizmet sunan ilan platformlarında yer alan  ilan kirliliği ila ilanlardaki bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bahse konu yönetmeliklerde yapılacak değişiklikler il mevzuata aykırı davrananlar hakkında her bir aykırılık için 10 bin TL- 100 bin TL arasında idari para cezası uygulanacaktır