var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kuyumcular Bile Ayırt Edemiyor , Sahte Altın Alarmı Verildi

Son dönemde küresel gelişmelerin etkisiyle altın fiyatları rekor üstüne rekor kırıyor. Bu durum iç piyasada merdiven altı altın üretimi yapan sahtecileri hareketlendirdi.

Son dönemde küresel gelişmelerin

Son dönemde küresel gelişmelerin etkisiyle altın fiyatları rekor üstüne rekor kırıyor. Bu durum iç piyasada merdiven altı altın üretimi yapan sahtecileri hareketlendirdi.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, konuyla ilgili bilgi verdi. Cumhuriyet altınları 916.66 milyem yani 22 ayardır. Ancak sahteciler, ürünün içerisindeki saf altın miktarını düşürerek ayarıyla oynuyor. Aslında 22 ayar olması gereken ürünü daha düşük ayarda üretiyorlar. Bu altınlar küçük atölyelerde amatör bir şekilde ve küçük makinelerle üretilebiliyor. Üretici, ayarı düşük yaptığı için kuyumculara daha düşük fiyattan satabiliyor. Bazı kuyumcular ise bu küçük marjları kâr olarak görüp sahte olduğunu bile bile bu ürünleri vatandaşlara satıyor. Dikkatli olmak ve güvenilir kaynaklardan altın almak önemlidir.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, ayarıyla oynanan altınları “sahte altın” olarak nitelendirdi. Net bir ifadeyle belirtilebileceği gibi, Darphane üretimi olmayan cumhuriyet altınlarının tamamı sahte altındır. Ayarının düşürülmesine rağmen yüksek ayardan satılan ürünlerde vatandaşlar daha fazla para ödemiş oluyor. Bu durum, vatandaşın birinci zarar ettiği yer olarak öne çıkıyor.

Peki, vatandaş farkında olmadan aldığı bu sahte altınları bozdurmak isterse ne olur? Şahin’in verdiği bilgiye göre, sahte bir çeyrek altın satıldığında, piyasadaki satış fiyatının 150 TL altında satılabiliyor. Daha büyük ürünlerde bu meblağ katlanarak artıyor. Özetle, vatandaş hem alırken hem de satarken zarar etmiş oluyor. Bu nedenle vatandaşlarımızın cumhuriyet altını alırken Darphane üretimi istediğini belirtmeleri önemlidir.