Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Merkez Bankası’nın Politika Faizinde Sürpriz Artış

Merkez Bankası’nın politika faizlerindeki

Merkez Bankası’nın politika faizlerindeki son yükseltme sonrası, bankaların mevduat faizleri de arttı.

32 günlük vade ile 100 bin liralık mevduatın net getirisi bankaya göre farklılık gösterse de, 4 bin 500 Türk Lirasına kadar ulaşabiliyor. Ayrıca, TCMB’nin verilerine göre, ihtiyaç kredisi faiz oranları son 22 yılın en yüksek seviyesine çıktı. TCMB’nin beklenmedik bir şekilde politika faizini artırmasının ardından, bankaların Türk Lirası cinsinden mevduat ve kredi faiz oranları da yükseliş gösterdi.

TCMB’nin en son yayınladığı verilere göre, 1-3 aylık TL mevduat faiz oranları ortalama olarak %53.63’ten %55.66’ya yükseldi.

Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırmasının ardından, bazı özel bankaların TL mevduat için sunduğu faiz oranları %55’e ulaşırken, yeni müşterilere sunulan oranlar bazı bankalarda %57’ye kadar çıktı. Bu durumda, 100 bin TL birikimi olan bir yurttaş, kamu bankalarından birinde bu parayı değerlendirirse, bankaya bağlı olarak günlük maksimum 91 TL net gelir elde edebilir. Hürriyet gazetesinde yer alan bir habere göre, 32 günlük vadeyle hesaplandığında net kazanç 3 bin 800 ile 3 bin 986 TL arasında değişebiliyor. Özel bankalar, 100 bin TL’lik mevduat için 32 günlük vadede bankaya göre değişen oranlarda 4 bin 500 TL’den fazla net kazanç sağlarken, 92 günlük vadede bu kazanç 13 bin TL’yi geçebiliyor.