var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Motokuryenin Gelirine ve Garsonların Bahşişine Yeni Vergi Düzenlemesi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, garson ve motokuryelere yönelik olarak verilen bahşişlerden KDV kesilmesine yönelik yeni bir düzenleme yapılacağını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, garson ve motokuryelere yönelik olarak verilen bahşişlerden KDV kesilmesine yönelik yeni bir düzenleme yapılacağını açıkladı. Mevcut durumda, herhangi bir restorandan uygulamalar aracılığıyla yemek siparişi edildiğinde ve yemeğin tesliminden sonra değerlendirme aşamasında yine uygulama üzerinden bahşiş verildiğinde, bu bahşişten Katma Değer Vergisi kesiliyordu.

Yapılacak düzenlemeyle birlikte uygulama üzerinden verilen bahşişlerden KDV alınmayacak. Bakan Şimşek’in açıklaması şöyle:

“Motokuryenin gelirine, garsonların bahşişine yeni vergi yok, muafiyet getiriyoruz. Motokurye faaliyetleriyle bahşiş gelirlerinin vergilendirilmesini kolaylaştırıyoruz. Düzenleme ile motokurye faaliyetlerinden doğan ticari kazançlar basit usulde vergilendirilecek, bahşiş gelirleri normal ücret geliriyle ilişkilendirilmeyecek ve hizmet bedelinden ayrı gösterilerek KDV’ye tabi olmayacak.