var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ortak Yönleri Sayesinde 50 Yıl Sonra Tesadüfen Buluştular

Yaklaşık 50 yıl önce

Yaklaşık 50 yıl önce lise de sınıf arkadaşı olan İsmail Top ile Fatih Sezer ortak yönlerinin birbirine yakın olması nedeniyle yıllar sonra yine bir araya geldiler. İki arkadaşı tesadüf olarak bir araya getiren sebep ise, ahşap işleme ürünleri ile Osmanlı ürünlerine olan merakları oldu.

Lise arkadaşları yıllar sonra tekrar bir araya gelip Osmanlıdan günümüze kadar ayakta kalmayı başaran ürünleri hobi amaçlı olarak tamir ve bakımlarını yapıyorlar.

Fatih Sezer, Tuhafiyeciler sitesi altında yaklaşık 30 yıldır ahşap işleme işi ile uğraşıyor. İsmail Top’da emekli olduktan sonra Osmanlı dönemine ait saat ve farklı ürünlerin tamir ve bakım işleri ile uğraşıyor.

İki arkadaş okul yıllarından sonra nerdeyse kırk yıldır görüşemediklerini, ikisinin de ahşap işleri ile uğraşması sonucu 10 yıl önce tekrar bir araya geldiklerini ifade ettiler.

Osmanlı dönemine ait duvar saati ile yine aynı dönemlere ait olan köstekli saat tamir ve bakımı yapan İsmail Top, ‘Fatih Sezer ile lise yıllarından olan arkadaşlığımız var. Lise yıllarından sonra geçim derdi nedeniyle uzun yıllar görüşemedik. Emekli olduktan sonra hobi amaçlı olarak yaptığım tamir ve bakımlar esnasında yanına gittiğim lise arkadaşım olan Fatih ile karşılaştık. Hobi olarak yaptığım Osmanlı dönemine ait saat hurdalarını toplayıp dış ahşap kısımlarını Fatih arkadaşımla beraber tekrar hayat verebilmek için kesip biçip takmaya çalışıyoruz’ dedi.

ANTİKANIN DEĞERİ ARTTI

Fatih Sezer ise: “Üstünden asırlar geçmesine rağmen yavaş yavaş değerleri daha da artan, ömrü kim bilir kaç insanın yaşamının toplamına denk olan antika saatler, birçok kişinin evinde yer almıştır. Genelde büyüklerimizden yadigâr kalan bu eşyalar bize; kendi kültürümüzü, geçmişimizi ve kaybolan anılarımızı anlatıyor ve eskidikçe kıymetlenen hatta tarihi değere sahip antika nitelikli eski eşyalara rağbet, her geçen gün artıyor. Kimileri tarafından eski deyip çöpe atılan veya hurdacılara verilen Osmanlı dönemine ait duvar saatlerini ilk günkü muhteşemliğine döndürmek için çaba sarf ediyoruz. ‘Tarihi yaşamak ve yeniden yaşatmak bizi mutlu ediyor’ dedi.