var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Saatlerinizi Bu Gece 01.11’e Kurun!

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı ve Axiom Mission 3 mürettebatını taşıyan roket bu gece 01.11’de uzaya fırlatılacak. Fırlatma töreni İstanbul ve Ankara’daki meydanlardan takip edilebilecek. Tarihi anlar meydanların yanı sıra bilim merkezlerinden de izlenecek.

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunacağı Axiom Mission 3 (Ax-3), mürettebatıyla bu gece saat 01.11’de gerçekleşmesi planlanan fırlatmayla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) hareket edecek. Ax-3’ün fırlatılması İstanbul ve Ankara’daki meydanlardan da takip edilebilecek.

ABD’NİN FLORİDA EYALETİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’yı taşıyan roket bu gece 01.11’de uzaya fırlatılacak. Cumhuriyet tarihinin ilk insanlı uzay görevi Florida eyaletinde gerçekleştirilecek.

TAKSİM MEYDANI’NDA HEYECANLI BEKLEYİŞ

Fırlatma töreni, 17 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 23.00’den itibaren Kızılay ile Taksim’deki planetaryumlardan da takip edilebilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından İstanbul Taksim Meydanı’nda ve Ankara’daki meydanlara “dome çadır” adı verilen dev kubbeli planetaryumlar kuruldu. Alanın etrafına Alper Gezeravcı’nın fotoğrafları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Uzay Ajansı, Milli Teknoloji Hamlesi ve Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonunun logoları yerleştirildi.

BİLİM MERKEZLERİNDEN DE TAKİP EDİLECEK

Öte yandan, Ankara ODTÜ yerleşkesinde bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Yer İstasyonu’nda görevli uzay mühendisleri ve bilim adamları tarafından astronotun uzay istasyonuna yolculuğu anbean takip edilecek. Fırlatma töreni, sadece meydanlara kurulan planetaryumlarda değil, bilim merkezlerinde de izlenebilecek. Bu merkezlerde atölye çalışmalarından uzay filmleri gösterimine kadar birçok programa yer verilecek. Fırlatma töreni, Konya Bilim Merkezi, Bursa GUHEM, Bilim Üsküdar, Antalya Bilim Merkezi, Gaziantep Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi, Aksaray Bilim Merkezi, Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ile Kayseri Bilim Merkezi’nden izlenebilecek.

TÜRKİYE’NİN İLK İNSANLI UZAY MİSYONU

Axiom Space’in ISS’e göndereceği “Ax-3” görevinde 4 kişilik mürettebat yer alıyor. Alper Gezeravcı’nın Ax-3 uçuşunda birlikte görev alacağı kişiler, ABD ve İspanya’yı temsilen misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetlerinden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına katılan İsveçli Marcus Wandt olacak.

ULUSLARARASI UZAY İSTASYONUNA KENETLENME 19 OCAK SAAT 13.15’TE

Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenme ise 19 Ocak saat 13.15’te gerçekleşecek. Bu adımla birlikte Türkiye Milli Uzay Programının ilk insanlı uzay misyonu hedefine ulaşacak.

Türkiye Uzay Ajansı, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğunun başlamasına sayılı saatler kala X sosyal medya hesabından bir video paylaştı.Türkiye’nin insanlı ilk uzay yolculuğu öncesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde hazırlanan uzay hatıra bileti, Türkiye Uzay Ajansı’nın (TUA) internet sitesinde yayımlandı. Artık heyecanla canlı yayın bekleniyor… Peki Türk astronot Alper Gezeravcı ne zaman, saat kaçta uzaya gidecek? Uzaya gidiş canlı yayın TV’den olacak mı? İşte uzay yolculuğunda son durum bilgilerini sizler için derledik:

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, bu gece saat 01.11’de gerçekleşecek fırlatma ile uzay yolculuğuna başlayacak. Fırlatma öncesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde uzay hatıra bileti hazırlandı. Bilet, Türkiye Uzay Ajansı’nın internet itesinde yayımlandı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Uzay meraklıları, ‘https://tua.gov.tr/tr/milli-uzay-programi/uzay-hatirasi’ linkini tıklayarak, tarihi anı ölümsüzleştirebilecek” denildi.

Türk astronot Alper Gezeravcı’nın fotoğrafının ve uzay görevinde kullanılacak armanın yer aldığı hatıra biletinde; ‘Gurur Duy Türkiye’ hastagi ve ‘Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu’nun gururunu paylaşıyorum.’ ifadeleri yer aldı.

Uzaya gidiş canlı yayın TV’den olacak mı?

Fırlatma töreni, bugün saat 23.00’ten itibaren Kızılay ile Taksim’deki planetaryumlardan da takip edilebilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından İstanbul ve Ankara’daki meydanlara, ‘dome çadır’ adı verilen dev kubbeli alanlardan planetaryumlar oluşturuldu. Alanın etrafına Alper Gezeravcı’nın fotoğrafları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Uzay Ajansı, Milli Teknoloji Hamlesi ve Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonunun logoları yerleştirildi.

CANLI YAYIN NASIL İZLENECEK?

Fırlatma töreni NASA’nın YouTube kanalı üzerinden canlı izlenebilecek.

SpaceX Falcon 9 roketi, Ax-3 mürettebatını SpaceX Dragon uzay aracıyla NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan ISS’ye fırlatılacak.

Axiom Space’in ISS’ye göndereceği “Ax-3” görevi için 4 kişilik mürettebat arasında Gezeravcı’nın yanı sıra ABD ve İspanya’yı temsilen misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetlerinden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına katılan İsveçli Marcus Wandt bulunuyor.

Ege Üniversitesinden hocalarımızın ortaya koyduğu çalışma: Sadece Tuz Gölü değil, dünyanın bütün farklı coğrafyalarında benzer bitkilerle yapılan çalışmalar var. Ülkemizde yetişen endemik bitkinin bu alanda bu çalışmanın içinde ana obje olarak belirlenip moleküler yanıtların karşılaştırılmasını yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıllarda Ay ve Mars ortamında kurulması planlanan yaşam döngülerine uyum sağlayabilecek güçlü bitkilerin araştırmasına yönelik çok önemli bilimsel bir araştırma.

13 FARKLI BİLİMSEL DENEY YAPACAK

Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında Alper Gezeravcı, Ocak ayındaki fırlatmanın ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak, 13 farklı bilimsel deneye imza atacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, biyoloji, tıp, malzeme bilimi ve genetik gibi alanlarda gerçekleşecek deneylerden birinin Muş Bilim ve Sanat Merkezindeki öğrenciler tarafından hazırlandığını duyurmuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı, “Muş Bilim Sanat Merkezi öğrencilerimizin çalışmalarının da aralarında bulunduğu 13 bilimsel deney gerçekleştirmek üzere Millî Uzay Programı kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonunda 14 gün geçirecek” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın sosyal medya hesabından paylaşılan gönderide Muşlu öğrencilerin projelerinin uzayda test edileceği duyuruldu. Paylaşılan gönderide şu ifadelere yer verildi:

“Projeleri Uzayda Test Edilecek Muşlu Öğrenciler, Gururlu ve Heyecanlı Muş Bilim Sanat Merkezi öğrencilerimizin çalışmalarının da aralarında bulunduğu 13 bilimsel deney gerçekleştirmek üzere Millî Uzay Programı kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonunda 14 gün geçirecek olan ülkemizin ilk astronotu TURKastro’ya ay yıldızımızı uzayda dalgalandırma yolculuğunda başarılar dileriz. İstikametimiz ve istikbalimiz daima göklerdedir.”

ALPER GEZEVARCI KİMDİR?

Alper Gezeravcı, 2 Aralık 1979 yılında Mersin’de dünyaya geldi. Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olacak olan başarılı pilottur. Hava Harp Okulu’ndan elektronik mühendisi olarak mezun olan Alper Gezeravcı, daha sonrasında ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde harekat araştırması bölümünde yüksek lisans yapmıştır.F-16 pilotu olan Alper Gezeravcı, 21 yıl boyunca Hava Kuvvetleri’nde önemli görevlere ve başarılara imza atmıştır.

Kaynaklar: sondakika.com – hürriyet.com.tr

Instagram adresimizi takip etmek için TIKLAYIN

Facebook adresimizi takip etmek için TIKLAYIN