Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Türkiye’de Bir İlki Gerçekleştirecek

Süleyman Demirel Üniversitesi, diş hekimliği alanında Türkiye’de bir ilke imza attı. Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Yıldırım tarafından görme engelli bireylerin ağız ve diş sağlığına katkı sağlayacak proje geliştirildi.

Süleyman Demirel Üniversitesi, diş

“Görme Engelli Yetişkin Bireylerde Sesli Yönlendirme, Braille ve Dokunsal Modelli Eğitimlerin Ağız Sağlığı ve Yaşam Kalitesine Etkisi” başlıklı proje, TUBİTAK 4008- Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Proje ile görme engelli bireylerin ağız sağlığı durumu tespit edilecek; Braille, dokunsal ve işitsel materyaller oluşturularak ağız, diş sağlığı eğitim modeli hazırlanacak. Bu eğitim sonucunda görme engellilerin ağız sağlığına yönelik farkındalıkları geliştirilecek. Bu proje, Isparta şehir merkezinde yaşayan tam ve kısmi görme engelli bireylere uygulanacak. Görme engelli bireylere sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle ulaşılacak.

Proje ekibinde uzman olarak Süleyman Demirel Üniversitesi öğretim elemanlarından Doç. Dr. S. Levent Zorluoğlu, Öğretim Görevlisi Hasibe Taşkın, Arş. Gör. Esra Seden Navruz; eğitmen olarak ise Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi M. Egemen Aydemir ve Medeniyet Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Sevgi Kırboyun Tipi, sağlık personeli olarak da Hemşire Sultan Uysal görev alacak.

Proje Türkiye çapında 618 başvuru içinden seçilerek desteklenmeye değer görüldü.