Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Suriyeliler, Ülkemizde Toprak Sahibi mi Oluyor?

CHP’Lİ HALICI “HAZİNE ARAZİLERİ

CHP’Lİ HALICI “HAZİNE ARAZİLERİ SURİYELİLERE Mİ DAĞITILIYOR?”

Bazı illerin Ticaret Odası Başkanlıklarına; hazine arazilerinin Birleşmiş Milletler fonu ile Suriyeli sığınmacılara verilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı’ndan talimat geldiği iddia edildi. CHP konuyu Meclise taşıdı. CHP Isparta Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Hikmet Yalım Halıcı “Türkiye ile Birleşmiş Milletler arasında Suriyelileri kalıcı şekilde toprak sahibi yapmayı amaçlayan böyle bir proje bulunmakta mıdır?” diye sordu.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren CHP’li Halıcı, sığınmacıların iddia edilen protokolde ‘asli unsur’ olarak lanse edildiğini ifade ederek “Türkiye’de yaşayan ve Cenevre Sözleşmesi’ne göre de ‘geçici sığınmacı’ statüsünde olması gereken Suriyeli sığınmacılar Türkiye Vatandaşları ile aynı haklar çerçevesinde değerlendirilmiş ve onlar için ‘asli unsur’ terimi kullanılmıştır” ifadelerini kullandı.

Yalım Halıcı’nın önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

– Türkiye ile Birleşmiş Milletler arasında Suriyelileri kalıcı şekilde toprak sahibi yapmayı amaçlayan böyle bir proje bulunmakta mıdır? Varsa bunun içeriği ve imzalanan maddelerin ayrıntıları nelerdir? Bu protokol ne zaman kimler tarafından imzalanmıştır?

– Böyle bir proje yürütülmekteyse; bu proje hangi il ve bölgeleri kapsamaktadır? Şu ana kadar kaç sığınmacıya ne kadarlık hazine arazisi verilmiştir? Bundan sonra daha ne kadarlık hazine arazisi verilmesi planlanmaktadır?

– Cenevre Sözleşmesine göre coğrafi olarak Avrupa dışında mülteci statüsünde kimseyi almayan Türkiye’ye, hangi amaçlarla sığınmacılar getirilmektedir? Geri gönderilmesi gereken kişiler nasıl asli unsur olarak lanse edilmektedir?

– Türkiye çiftçisi maddi manevi birçok zorlukla üretim yapmaya çalışırken hazine arazilerini onlarla değerlendirmek yerine neden sığınmacılara halkın toprakları verilmektedir?

– Bahsi geçen proje kapsamında hibe alınmış mıdır? Varsa bu ne kadardır ve ne şekillerde kullanılmaktadır?

Instagram adresimizi takip etmek için TIKLAYIN

Facebook adresimizi takip etmek için TIKLAYIN