Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Sürü Merada, Çoban Karavanda” Projesi ile Küçükbaş Hayvancılığın Gelişimi Destekleniyor

Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesine bağlı Belceğiz köyünde, küçükbaş hayvancılığın gelişmesine yönelik olarak yürütülen “Sürü Merada, Çoban Karavanda” projesi kapsamında 15 çobana karavan teslim edildi.

Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesine bağlı

Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesine bağlı Belceğiz köyünde, küçükbaş hayvancılığın gelişmesine yönelik olarak yürütülen “Sürü Merada, Çoban Karavanda” projesi kapsamında 15 çobana karavan teslim edildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bölgesel Kalkınma İdaresi (BAKA) ve Isparta Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği iş birliğiyle hayata geçirilen bu proje, küçükbaş hayvancılığın sürdürülebilirliğini desteklemeyi amaçlıyor.

Proje kapsamında çobanlara dağıtılan karavanlar, özellikle mera ve yayla dönemlerinde konforlu bir yaşam sunmayı hedefliyor. Bu sayede yayla hayvancılığının daha rahat ve keyifli bir iş haline gelmesi amaçlanıyor. Ayrıca, kullanılamayan yaylım alanlarının üretimde kullanılmasıyla ekonomik şartların iyileşmesi ve kırsal alanlardaki nüfus azalması ve göçün azaltılması hedefleniyor.

Vali Aydın Baruş, projenin önemine vurgu yaparak, küçükbaş hayvancılığın Anadolu kültürünün bir parçası olduğunu ve bu alanda yapılan çalışmaların desteklenmesi gerektiğini belirtti. İlimizde 260 bin koyun ve 170 bin keçi varlığıyla toplamda 431 bin küçükbaş hayvan bulunduğunu ifade eden Vali Baruş, projenin çobanların refah seviyesini artırmayı amaçladığını dile getirdi.

Aynı törende, hayvan yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olan meraların otlatma mevsimi açılışı da gerçekleştirildi. İlimizde 14 yerleşim biriminde, 28.500 dekarlık alanda, yaklaşık 11 milyon TL maliyetli Mera Islah ve Amenajman Projesi uygulanmıştır. Bu projeler sayesinde hayvancılık sektörünün sürdürülebilirliği ve verimliliği artırılmaktadır.

Törenlerin ardından Belceğiz İlkokulu’nu ziyaret eden Vali Baruş, öğrencilerle eğitim hayatları ve gelecek planları hakkında sohbet etti. Ayrıca, Şarkikaraağaç Kaymakamlığı’na geçen Vali Baruş, ilçede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Son olarak, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrasında Şarkikaraağaç Belediye Başkanlığı görevine seçilen Ali Göçer’i ziyaret ederek ilçede yapılan çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundu .