Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tarihimize Sahip Çıkarak Bu Günlere Geldik

Isparta Belediyesi, Belediye Başkanı

Isparta Belediyesi, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ile tarihi alanları yeniden ayağa kaldırmak, turizm bölgeleri oluşturmak, şehrin cazibesini artırmak amacıyla başlattığı restorasyon çalışmalarını bir bir tamamlayarak hak sahiplerine anahtarlarını teslim ediyor. Bunlardan birisi de içerisinde 16’sı tescilli 110 dükkanın bulunduğu Tarihi Üzüm Çarşısı. Tarihi Üzüm Çarşısında başlatılan çalışmalar son bulurken, dükkanların anahtarları düzenlenen bir törenle hak sahiplerine teslim edildi.

Anahtar teslim törenine Isparta Valisi Aydın Baruş, AK Parti Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, protokol üyeleri, esnaf ve vatandaşlar katıldı. Anahtar teslim töreninin ardından protokol üyeleri anahtar teslimi gerçekleştirilen dükkanları ziyaret ederek esnafa hayırlı bol kazanç dileklerini ilettiler.

Törende konuşan Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Tarihi Üzüm Çarşısında yapılan restorasyon çalışmalarıyla esnafın ekonomisine katkı sunduklarını bunun yanında tarihe de sahip çıktıklarını söyledi. Tarihi Üzüm Çarşısının asırlar öncesi ilk inşa sürecine değinen Başkan Başdeğirmen, zaman içerisinde yıpranan yapıların tarihine uygun hale getirildiğini aktardı. 1561 yılında yapılan yapıların dönemlerinde restorasyon edilmesinin kendileri için bir onur kaynağı olduğunu dile getiren Başdeğirmen, bölgeye yapılan altyapı çalışmalarından da bahsetti.Gerek esnafların gerekse alışverişe gelen vatandaşların Tarihi Üzüm Çarşısının önceki yıllardaki durumundan çok memnum olmadıklarını belirten Başkan Başdeğirmen, bölgenin restorasyonu için Anıtlar Kurulu ve Vakıflara müracaatta bulunduklarını dile getirdi. Başdeğirmen, “Burada izin almadan bir şey yapmak mümkün değildi.  2022 nisan ayında ilk etap restorasyon çalışmalarına başladık. İlk adanın restorasyonunu tamamlarken, esnafımızın tamamının onayını alarak çalışmaları bugün tamamlamış olduk. Esnafımızı restorasyon sürecinde valilik arkasında yapmış olduğumuz geçici dükkanlara taşıdık, kira, elektrik ücreti almadık. Bu 110 dükkânın restorasyonunu yaparken de esnafımızdan hiçbir ücret talebimiz olmadı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın destekleriyle sokak sağlıklaştırması kapsamında yapılmıştır. 3 katlı yerler 2 kata, 1 katlar 2 kata çıkarılarak bölgede çalışma yapıldı ve esnafımıza yakışır bir hale getirildi” dedi.