var galleryTemplate = 1;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ve Bir Sanat Perdesi Kapandı…

Usta oyuncu Can Gürzap

Usta oyuncu Can Gürzap hayatını kaybetti

Sanat dünyası acı bir kayıpla sarsıldı. Bir süredir hastanede tedavi gören tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yazar, eğitmen Can Gürzap dün hayatını kaybetti. 79 yaşındaki Gürzap’ın ölüm haberi sevenleri ve sanatçı dostlarını yasa boğdu. Sinema, tiyatro, dizi oyuncusu, yazar ve eğitmen Can Gürzap 79 yaşında hayata gözlerini yumdu. “Kurtlar Vadisi”, “Bir Avuç Deniz”, “Aşk Beklemez”, “Medcezir”, “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” gibi çok izlenen yapımlarda da rol alan usta oyuncu bir süredir hastanede kalp hastalığı olan aort anevrizması nedeniyle tedavi görüyordu.

İlk tiyatro eğitimini, kendisi gibi sanatçı olan babası Reşit Gürzap’tan alan sanatçı, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitirdi ve Londra’da Central School of Speech and Drama’da eğitim gördü. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda yönetmen ve oyuncu olarak çalışan Gürzap bu sırada konservatuvarda öğretmen olarak derslere de girdi. Kariyeri boyunca TRT’de birçok radyo tiyatrosu hazırladı ve 1978’de İstanbul Devlet Tiyatrosu kurucu müdürü oldu.

Aynı zamanda İstanbul Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nün de kuruluşunda yer aldı ve burada üç yıl öğretmenlik yaptı.

Tiyatro müdürlüğü görevini 1980 yılına kadar sürdüren Gürzap, 1990 yılında, Dialog adlı sunuculuk ve dil okulunu kurdu.

Çevirmenlik ve senaryo yazarlığı da yapan sanatçı sıkça sinema ve dizi filmlerinde de rol alıyordu.

Gürzap, 2004 yılında Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği tarafından Kristal Martı ödülüne layık bulundu.

Sosyal medya platformu X’ten açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ülkemizin kıymetli sanatçılarından Can Gürzap’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.

Ersoy, “Devlet Tiyatrolarımızın emekli sanatçısı, sinema, dizi oyuncusu, yazar ve eğitmen Can Gürzap sanat camiamız için büyük bir kayıptır” ifadelerini kullandı.

Instagram adresimizi takip etmek için TIKLAYIN

Facebook adresimizi takip etmek için TIKLAYIN

Dün Akşamki Tv32 Ana Haber Bültenimiz: