var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yanına Yaklaşılmıyor! Fiyatı Altın İle Yarışıyor

Dünyanın en değerli baharatlarından olan ve değeri nedeniyle Isparta’da gram ile satılan safranın kilogram fiyatı 70 bin liraya ulaştı.

Dünyanın en değerli baharatlarından

Dünyanın en değerli baharatlarından olan ve değeri nedeniyle Isparta’da gram ile satılan safranın kilogram fiyatı 70 bin liraya ulaştı.

Dünyanın en değerli ürünleri arasında yer alan safran, üretimdeki zorluğu ve yılda sadece bir kez yapılan hasadı nedeniyle oldukça yüksek fiyatlarla satılıyor.

Safran, sadece belli bölgelerde yetiştirilebilen bir çiçekten elde ediliyor. Örneğin, Isparta’da uzun yıllar aktarlık yapan Ali Aydın Atlı, safranın kullanım alanlarının geniş olduğunu belirtiyor. Safran, baharat olarak kullanılmasının yanı sıra birçok sektörde sıklıkla tercih ediliyor.” dedi.

Atlı; “Safranın üretimindeki zorluklar nedeniyle fiyatı oldukça yüksek. Bir kilogram safran elde etmek için yaklaşık 450 bin safran çiçeği toplanması gerekiyor. Bu nedenle, safranın fiyatı çok pahalı elimde görmüş olduğunuz 1 gramlık safran 70 liraya satılıyor. Safran, sadece küçük miktarlarda kullanılsa bile ürünlere yoğun bir renk ve lezzet katarak değerini artırıyor. Ancak sahteleri de oldukça fazla. Bu yüzden, gerçek safranı değerini bilen ve tanıyan kişiler alıyor” ifadelerini kullandı.