Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

YKS’de sevdiği kız için yapay zeka kullanarak kopya çekmeye çalıştı

Isparta’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) kamera düzeneğiyle gönderdiği soruları yapay zekaya çözdürerek kopya çekmek isteyen M.E.E. sevdiği kızla evlenebilmek için bu yönteme başvurduğu öğrenildi.

Isparta'da Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın

Isparta’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) kamera düzeneğiyle gönderdiği soruları yapay zekaya çözdürerek kopya çekmek isteyen M.E.E. sevdiği kızla evlenebilmek için bu yönteme başvurduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan Temel Yeterlilik Sınavı’na (TYT) giren üniversite Isparta Eğirdir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümü 2. sınıf öğrencisi M.E.E., sınav salonundaki tavırlarından şüphelenen polis tarafından yapılan aramada, M.E.E.’nin üzerinde router cihazı, kredi kartı görünümlü cep telefonu, düğme görünümlü kamera ve gizli kulaklık bulundu. İleri teknolojili bu düzenekle, M.E.E.’nin yapay zeka programı ChatGPT-4 kullanarak kopya çekmeye çalıştığı anlaşıldı.

Isparta’da YKS’ye giren M.E.E., düğme kameralar aracılığıyla sınav sorularının fotoğraflarını çekti. Bu fotoğraflar, kurduğu düzenekle internet üzerinden ChatGPT-4’e gönderildi ve doğru cevaplar kulaklık aracılığıyla M.E.E.’ye iletildi. Ancak sistemde yaşanan bir hatayı düzenlemek için cihazı sıfırlamak isteyen M.E.E. yakalandı.

Olay sonrası tutuklanan M.E.E.’nin, sevdiği kızın babasının tıp fakültesini kazanmadıkça kızını vermeyeceğini söylediği için bu yola başvurduğu öğrenildi. Yurttaki arkadaşlarının ifadesine göre, M.E.E., iki yıldır tıp fakültesini kazanmak için büyük bir çaba harcıyordu. Deneme sınavlarında kötü sonuçlar alan genç, son çare olarak bu düzenekle kopya çekmeyi denedi.

M.E.E., ifadesinde, çok pişman olduğunu belirterek “Sınav salonuna giriş yaptıktan ayakkabımın içerisindeki düzeneği aktif hale getirdim. Sınav heyecanından dolayı şüpheli hareketler sergilememden kaynaklı görevliler durumu fark etti ve yakalandım. Hayalim tıp fakültesini kazanmaktı ama gerçekleştiremedim, kopya çektiğim için çok pişmanım” dedi.

Olayla bağlantılı olarak, M.E.E.’ye yardım eden arkadaşı A.B. de yakalandı, ancak ifadesinin ardından serbest bırakıldı.