var galleryTemplate = 3;
Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zehirli Buğdaylar İşe Yaramadı, Tarla Fareleri Büyük Zarar Verdi

Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde tarla fareleri, bir çiftçinin arpa tarlasına zarar verdi.

Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde tarla

Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde tarla fareleri, bir çiftçinin arpa tarlasına zarar verdi.

Tarla Fareleri , Tarla, bahçe ve çayır-mera bitkileri, özellikle buğday, arpa, yulaf, mısır, yonca, sebze ve meyvelerde zarar yapabilir. Hem kültür bitkileri hem de çayır-mera bitkileri, yeşil aksam, tohum ve meyvelerini, yiyecek bulamadıkları durumlarda meyvelik ve ormanlarda fidanların gövdelerini (özellikle kök boğazı) yemek, kemirmek, kesmek ve kirletmek suretiyle zarar verebilirler.

Tarla faresi mücadelesinde toplu ve tarama mücadele esas olduğundan, zararlının bulunduğu alandaki tüm tarlalar ve tarla kenarları ile çevredeki sulama kanallarında bulunan işlek delikler ilaçlanmalıdır. Fakat gerekli ilaçlamayı yapan çiftçiler bu ilaçlamanın işe yaramadığını ve farelerin kendilerini büyük zarara uğrattığını söyledi.

Isparta’nın Keçiborlu  ilçesine bağlı Aydoğmuş köyünde yaşayan çiftçi, arpa tarlasını kontrol etmek için gittiğinde zarar gördüğünü fark etti. Bunun üzerine çiftçi, “Fareler arpayı kaldırmış, zarar büyük” ifadelerini kullanarak cep telefonuyla görüntü çekti ve sosyal medya hesabından paylaştı. Daha sonra çiftçi, tarlasını tekrar traktörle sürmek zorunda kaldı. Çiftçi , Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekiplerinin gelerek kendisini tarla fareleri konusunda bilgilendirdiğini belirtti. “Bize zehirli buğday verdiler, fare deliklerine bu buğdayları attık ama hiçbir fayda sağlamadı. Bitki yeşil olduğunda fareler zehirli buğday tanesini yemedi,” diye konuştu. Çiftçi, bu yıl tarlasına 100 kilogram arpa ektiğini ve zararının oldukça büyük olduğunu ifade etti.