Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fahrettin Koca Dünyaya Seslendi

Gazze’de faaliyet gösteren Türk-Filistin

Gazze’de faaliyet gösteren Türk-Filistin Dostluk Hastanesi’nin yakıt sorunu ve devam eden İsrail’in saldırıları sonucu faaliyetine son verdiğini hatırlatan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dünyaya seslendi.

Koca mesajında “Hastaların hayatını kurtarmak dışındaki tek seçenek, hastaları bilerek ölüme terk etmektir. “Bunun sorumluluğunu alabilirim.” diyen var mı?” dedi.

İsrail’in ablukayı sıkılaştırdığı Gazze Şeridi’ndeki 35 hastaneden 16’sının yakıt sıkıntısı ya da bombardıman nedeniyle faaliyetlerini durdurdu.

Bunlardan biri de kanser hastalarının tedavi gördüğü tek merkez olan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesiydi. Binlerce kanser hastasının tek umudu olan hastanenin kapanmasının  ardından
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dünyaya seslenerek “Uluslararası toplum, hastaları bilerek ölüme terk etmekle hayatlarını kurtarmak arasında bir tercih yapmak zorunda.” dedi.

“HASTALARIN NAKLİ İÇİN TÜM DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Koca X hesabından yaptığı çağrının devamında şunları kaydetti:

“Gazze’de faaliyet gösteren Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, yakıtının tükenmesi ve İsrail’in devam eden saldırıları sonucunda dün faaliyetine tamamen son vermek zorunda kalmıştır. İlgili kurumlara ve uluslararası topluma yönelik tüm uyarılarımıza, çağrılarımıza rağmen!

Türkiye olarak, elde hiçbir imkân bulunmadığı için hastaneden mecburen taburcu edilen kanser hastalarının tedavilerine devam edilmesi, Gazze’deki diğer çocuk ve erişkin yoğun bakım hastalarından ihtiyacı olan ve tıbbi açıdan uygun olarak değerlendirilenlerin gerekli koordinasyon sağlanarak en kısa sürede ülkemize nakli konusunda tüm desteği vermeye hazırız.

“BUNUN SORUMLULUĞUNU ALABİLİRİM” DİYEN VAR MI?
Uluslararası toplumun ve ilgili kurumların çağrımıza bir an önce cevap vererek harekete geçmesini bekliyoruz. Uluslararası toplum ve ilgili kurumlar, hastaneye yapılan saldırıları önleme konusunda maalesef yeterli girişimde bulunmamıştır. Şimdiyse hastaların hayatını kurtarmak kaçınılmaz görevdir.

Hastaların hayatını kurtarmak dışındaki tek seçenek, hastaları bilerek ölüme terk etmektir. “Bunun sorumluluğunu alabilirim.” diyen var mı?” Diyerek dünyaya seslendi